| Rafaelhajnal199 a întrebat:

Am fost pus ca martor fara voie!
Un amic m-a pus ca martor din cauza ca politia i-a luat permisul si a dat mers la tribunal ca sa ii dea in judecata.
Cei de acolo au spus ca au nevoie de martor pentru asta.
Si m-a pus pe mine.
Si i-am spus ca nu trebuia sa ma puna pe mine fara sa stiu, plus de asta nu am fost martor.
Si din cate stiam, e ca totusi daca esti pus ca martor esti obligat.
Intrebarea mea si vreau sa ma si asigur daca e reala chestia asta ce am auzit este:
Ca pot sa refuz si sa spun din timp ca nu am fost martor?
Sau daca nu ma prezint, chiar ma va lua pe sus politia, e chiar asa grav?
Chiar nu am cum sa ma scutesc de la job si nici nu as vrea sa ma duc pentru ceva ce nu am facut sau ce nu am vazut.
Multumesc, si astept un raspuns!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te duci si declari ca nu ai fost martor. E mai rau daca ai fost si nu te duci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai citatie trebuie sa iti dea liber de la job. Mergi si spui adevarul ca nu ai fost martor. Nici sa nu iti treaca prin cap sa minti ca e infractiune.

| mihai69 a răspuns:

De la job poți lipsi - sunt obligați de lege să îți dea o zi liberă pe baza citației.
Te prezinți și declari sub jurământ că nu ai fost martor și nu ai cunoștință de niciuna dintre faptele care fac obiectul acelui dosar / caz.
Și da, dacă ești citat și nu te prezinți în mod repetat poți fi adus cu forța și vei fi și amendat pe deasupra.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai citatie, de la job SUNT OBLIGATI DE LEGE sa iti dea liber
asa ca arata citatia sefului si daca chiar nu iti da liber atunci depui plangere la politie

iar la tribunal, daca ai primit citatie, NU TINE CU SCUZE, trebuie sa ai un motiv FOARTE serios sa nu te duci (de gen esti bolnav la pat), insa si atunci o sa vina politia sa investigheze de ce nu te-ai prezentat, si vor avea mandat de aducere (da, adica te iau pe sus si te aduc cu forta la tribunal)

acum, omul ala NU iti e prieten... PUNCT!

pentru ca, daca te-a pus martor se asteapta sa te duci la tribunal si sa spui ce ii convine lui, ori daca faci asta, si se dovedeste ca ai mintit SUB JURAMANT, ATUNCI AJUNGI LA PARNAIE... NOOOO SHlT!

deci, du-te la tribunal si spune adevarul orice ai fi intrebat!
si cu asta basta!

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Prezintă-te și spune ca nu ai fost prezent, adică adevarul. ‘) Altfel, o poți încurca. Bafta.

| Rafaelhajnal199 explică:

Okay deci asa o sa fac! Voi merge si voi spune adevarul
Sper doar sa nu minta ca de fapt eu am fost cu el si eu mint...
Ca chiar nu am cum sa dovedesc ce faceam in ziua aceea