| zyghybr a întrebat:

Am fost reclamat ca pe 7 ianuarie am lovit o masina in parcare, eu fara sa imi dau seama ca am zgariat masina vecinului am plecat, am fost chemat la politie am achitat dauna si amenda si am ramas 30zile fara permis, in timpul asta am fost rechemat la politie pentru ca pe 2 ianuarie cineva a facut o plangere ca am lovit alta masina,in alt loc,dar sigur nu am lovit-o eu,o spun prin absurd, daca se demonstreaza ca am lovit-o eu sau pica pe mine, raman fara drept de a conduce pentru totdeauna sau mi se mareste la 60 zile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se demonstreaza ca ai lovit si cealalta masina atunci este aceeasi contraventie si vei primi aceeasi amenda si suspendarea dreptului de a conduce pe inca 30 de zile.
Daca nu ai facut-o tu si totusi esti sanctionat atunci poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la data sanctionarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista ramai fara drept de conducere pentru totdeauna pentru un banal accident in parcare... ti se va suspenda permisul inca 30 zile si aia e

| fuzzer a răspuns:

Daca esti sigur si ferm convins ca nu tu ai facut cel de-al doilea accident, nu poti fi acuzat fara dovezi. In cazul in care autoritatile doar ``estimeaza`` ca producerea rezultatului a fost cauzat din vina ta, vei avea timp sa contesti decizia si chiar te sfatuiesc sa faci acest lucru. E dreptul tau constitutional sa ti se aduca la cunostinta probe care te-ar invinui. Prezumtia de nevinovatie se aplica in acest caz, nu poti acuza pe nimeni fara probe!