| trueHeisenberg a întrebat:

Am împlinit 18 ani însă buletinul meu de 14 ani expiră în decembrie. Trebuie să aștept până atunci?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii, asa ca in cazul tau o poti preschimba incepand cu luna iunie fara nici o problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In decembrie 2022 ca decembrie 2021 a fost acum o lună, iar in starea de alerta se prelungeste valabilitatea buletinului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Il poti schimba mai repede, dar nu stiu exact cu cate luni inainte.
Eu zic sa astepti macar pana prin septembrie.

| untu a răspuns:

Da.va trebui sa aspteptati pana in decembrie ca sa va schimbati!

| Werrich a răspuns:

Nu, poți să îl declari pierdut și îți iei unul nou.

| TheStrategist a răspuns:

Nu cred că trebuie să aștepți neapărat până atunci

| Silwian a răspuns:

Pai Normal! Ce scrie un buletin atunci îl schimbi!? Ce legătură are una cu alta?

| Lamasanu a răspuns:

Da

| MateiStef a răspuns:

Il poti declara pierdut si face altul! Funda

| ZianRaisa a răspuns:

Nuuuu

| Ștefăniu007 a răspuns:

Conform Legii Nr. 105/26.09.1996, articolul 16, alineatul 1 cartea de identitate se schimbă atunci când:
a) la expirarea termenului de valabilitate;
b) dacă s-au modificat numele sau prenumele titularului, prenumele parintilor, data sau locul nasterii;
c) în cazul schimbarii domiciliului;
d) în cazul deteriorării;
e) în cazul distrugerii, pierderii sau furtului;
f) la expirarea sau revocarea interdicţiei titularului de a se afla în anumite localităţi;
g) când fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;
h) în cazul anularii.