Întrebare recomandată | hypothesis a întrebat:

Am implinit varsta de 18 ani acum 2 zile si, evident, buletinul cel vechi mi-a expirat. Sunt nevoit sa merg sa-mi fac altul. Unde trebuie sa merg si care sunt actele necesare pe care trebuie sa le am eu la mine? M-am interesat si pe internet, dar observ ca sunt raspunsuri diferit. Am nevoie de ceva standard. Cineva care se pricepe. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei/S.P.C.L.E.P. de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune!

| hypothesis explică (pentru bursuc001):

Si ce se intampla in cazul in care a expirat si nu l-am schimbat?

| bursuc001 a răspuns (pentru hypothesis):

Scrie CLAR în pasajul citat de mine : poţi primi o AMENDĂ "cuprinsa intre 40 lei si 80 lei"!

| hypothesis explică (pentru bursuc001):

Eu n-am auzit pe niciun prieten de al meu care sa fi implinit 18 ani (desigur ca s-au dus DUPA ce au implinit) si care sa fi primit amenda.

| bursuc001 a răspuns (pentru hypothesis):

Măi, eu NU ştiu ce-i aşa de greu de priceput thinking
Legea-i lege pentru toţi!
Dacă funcţionarul de la ghişeu are CHEF să-ţi dea o amendă, o poate face big grin

O seară frumoasă!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.dlep-iasi.ro/......ni--1.html
Ori te prezinti la Evidenta populatiei si cere detalii.
O seara buna:)

| Anonimuserr a răspuns:

Te vei duce la secția de poliție de unde aparții cu unul din părinți și cu actele casei în original.

Documentele le poți găsi pe site-ul oficial de la MAI aici http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_expirare.html

DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;
- certificatul de nastere, original si copie;
- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;
- hotarârea de divort, definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, în cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatele de nastere ale copiilor cu vârsta mai mica de 14 ani, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.

În cazul modificarii numelui si/sau prenumelui titularului, prenumelui parintilor, a datei ori a locului de nastere, precum si în situatia schimbarii sexului, se prezinta si hotarârea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau, dupa caz, actul administrativ în baza caruia s-au modificat datele de stare civila.