| gemeni6226 a întrebat:

Am incercat prima oara sa vad ce spune internetul dar nu am priceput.Cand am cumparat apartamentul s-a facut un contract de vanzare cumparare a acestuia si scrie pe ea cu drept de ipoteca.De ce trebuie eu sa merg la notar sa nu mai apara acest lucru pe contract, din moment ce e platit apartamentul sau ce nu inteleg eu aici?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ipoteca este o garantie reala imobiliara in favoarea vanzatorului. Dupa ce cumparatorul a platit integral apartamentul el trebuie sa mearga la notar si sa dea o declaratie ca a primit integral pretul apartamentului si cu aceasta declaratie cumparatorul merge la Cartea funciara si solicita radierea ipotecii.
La fel se procedeaza si in caz ca ai cumparat cu credit bancar, in acest caz banca da declaratia la notar dupa restituirea integrala a creditului.

| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Doamne au trecut 31 de ani de atunci sotul care a avut facultate de ce nu a stiut? M-a lasat aici nestiuta toate a trebuit sa aflu de la mama care nu are facultate m-a lasat aici sa aranjez eu tot nu l-a interesat nu s-a implicat si atunci barbatii se mai mira de ce femeile isi pierd increderea in ei.Stima pentru cei care sunt exceptie de la regula.

1 răspuns: