| alex495 a întrebat:

Am inteles ca de ieri pana dumincia calatoriile cu cfr sunt gratuite daca ai peste 18 ani si te duci la vot. Am venit ieri cu IR acasa si regula e sa iei si pentru intoarcere bilet in acelasi moment. Am luat duminica seara bilet tot la un IR sa ma intorc la facultate. Intrebarea este, daca nu ma duc sa votez e vreo problema sau o sa ma puna sa platesc biletul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calatoriile pe CFR sunt gratuite daca esti elev sau student, la o unitate de invatamant din alt judet decat cel de domiciliu.
Conform OUG nr.89/2016, citez:
"ART. 1
  În vederea exercitării dreptului de vot, pentru elevii şi studenţii din România cu vârsta de peste 18 ani cu drept de vot, care studiază în alte localităţi decât localitatea de domiciliu, se acordă o călătorie gratuită dus-întors, pe calea ferată, de la localitatea unde se află la studii şi unde se prezintă la casa de bilete la localitatea de domiciliu şi, respectiv, de la localitatea de domiciliu la localitatea unde efectuează studiile, cu tren regio şi interregio, clasa a II-a, în perioada 8-12 decembrie 2016.
  ART. 2
  (1) Eliberarea biletului de călătorie se va face la casele de bilete ale staţiilor de cale ferată şi agenţiilor de voiaj pe baza actului de identitate şi a carnetului de elev/student vizat pentru anul şcolar/universitar în curs sau a adeverinţei care atestă calitatea de elev/student, după caz, obligatorie fiind procurarea atât a biletului pentru dus, cât şi pentru întors.
  (2) Călătoria de întoarcere se va efectua în zilele de 11 şi 12 decembrie 2016.
  (3) Pe biletul de călătorie eliberat se vor menţiona numele şi prenumele beneficiarului, CNP-ul, seria şi numărul actului de identitate, calitatea elev (E)/student (S).
  ART. 3
  (1) Operatorii de transport feroviar care asigură transportul categoriilor de persoane prevăzute la art. 1 vor solicita decontarea facilităţilor şi vor prezenta la Ministerul Transporturilor - Direcţia economică o situaţie a călătorilor care au beneficiat de această gratuitate în baza prezentei ordonanţe de urgenţă.
  (2) Situaţia va cuprinde numele şi prenumele beneficiarului, CNP-ul, seria şi numărul actului de identitate, călători expediaţi, călători km şi valoarea totală a călătoriei, fiind înaintată până la data de 23 decembrie 2016, cu respectarea Legii nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare.
  (3) Pe baza situaţiei prezentate potrivit alin. (2) pe propria răspundere de către operatorii de transport feroviar se va asigura decontarea facilităţilor prevăzute la art. 1 de la bugetul de stat prin Ministerul Transporturilor.
  ART. 4
  Sumele necesare asigurării facilităţilor de transport prevăzute la art. 1 vor fi asigurate prin bugetul Ministerului Transporturilor, capitolul 68.01 "Asigurări şi asistenţă socială"."

| alessia5158 a răspuns:

Ca sa preintampini orice eveniment neplacut, du-te sa votezi---iti va fi mai greu sa scoti bani din buzunar decat sa iti exercitii dreptul de a vota! Banuiesc ca decontarile se fac intre universitate si transportator si nu este greu de verificat daca ai sau nu ai stampila "votat" aplicata pe cartea de identitate.

| RayaNJmekeR a răspuns:

Du-te la vot, taie tot ce e pe lista si scrie la o sectiune speciala Chuck Norris si voteaza. Nimeni nu merita votul meu, prefer sa nu votez.