| David1020 a întrebat:

Am inteles ca in Germania cand vine vorba de instalare e foarte strict. Spre exemplu,am inteles ca pe calculator nu poti instala jocuri, iei amenda.Si pe telefon la fel,am inteles ca doar de pe Google Play,gen de pe alte site-uri nu poti,e adevarat? De unde pot instala jocuri de pe telefon? Sau spre exemplu,sa instalez un Nulls Royale,mod pe Clash Royale, iau amenda?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa instalezi ce vrei atata timp cat ai licenta sau jocul este gratuit. Acolo cu licentele este problema. N-ai licenta ti-o iei.

| David1020 explică (pentru Salontanul):

Cum adica licenta? Am inteles ca iei amenda doar daca instalezi de pe site-uri de piraterie

| Salontanul a răspuns (pentru David1020):

Fiecare joc, soft, trebuie sa fie luat de undeva, legal. Ele pot fi free, pe bani de pe un serviciu gen Google Play sau cu licenta. Licenta poate fi si ea la randul ei free sau pe bani. Exemplu: Windows cu licenta http://bit.ly/2Pxuvjt
Am instalat zilele trecute o aplicatie de pe Google Play si n-a functionat pe telefonul meu pana n-am platit 69 lei. Era vorba de ceva de genul "Find my family". Nu mai tin minte cum o chema ca am dezinstalat-o. Intr-un fel, platind-o este tot ca si cand ai avea licenta. Intervine insa actegoria celor furate. Aici e baiul! Daca, de exemplu, instalezi Windowsul de pe un site ilegal fara sa platesti licenta o patesti. Asa si cu alte programe sau jocuri. Fiecare soft crack-uit se vede ca-i ilegal. Sa-ti dau un exemplu: zilele trecute am vorbit cu cei de la providerul meu de ce imi merge internetul slab desi am platit pentru o categorie superioara. Mi-au spus: Domnule! Vedeti ca aveti in PC o placa de retea de slaba calitate (10/100). Luati-va una de 1000 pentru a va merge mai bine. Deci ei stiu ce ai tu in PC. Atentie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nimeni nimic cu instalatul. Au ceva cu pirateria. si da se platesc amenzi serioase daca downloadezi de pe torente sau alte site uri care pirateaza.

| David1020 explică (pentru suntserios):

Imi poti spune site-uri care nu pirateaza? Vreau sa instale gta si alte jocuri

| suntserios a răspuns (pentru David1020):

Pe mobil ai google play... in rest oriunde platesti pentru jocuri e safe

| David1020 explică (pentru suntserios):

Dar as vrea sa instalez niste jocuri free pe laptop, de unde le pot lua?

| suntserios a răspuns (pentru David1020):

Le cumperi daca nu sunt jocuri free

| NLS a răspuns:

Pe telefon oricum merita doar jocurile de pe Google Play, si sunt slava domnului suficiente, si verificate de virusi.
De ce ai vrea sa iei din ata parte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ca pe asta nu o stiam laughing am in telefon cateva aplicatii care in Magazin Play costa bani reali, eu am luat gratis de pe alt site. Fara virusi pentru ca folosesc site-ul de ani si nu am avut probleme.
Jocul pe care il prefer eu este Real Racing 3 si oarecum l-am fraudat in achizitii cu o aplicatie de haking laughing Fara ban, apropo. Candy Crush am avansat mult cu ajutorul acestor site-uri care ofera jocul cu 150 mutari si intesificatori nelimitati. Fara ban si aicilaughing GTA VC, SA pentru mobil le-am terminat datorita acestor site-uri de unde am luat jocul fara virusi. Fara acestea ce farmec mai are internetul? Mi se pare absurda legea din Germania. Bine ca mi-ai zis. Nu ma mut niciodata in Germania.laughing

Sau plec din Romania cu aplicatiile direct instalate. laughing