| zer0 a întrebat:

Am inteles ca se poate face gestiune de la 21 de ani, dar in lege scrie si ca este o categorie de gestiuni pe care le putem face si de la 18 ani, imi poate spune cineva care sunt acestea? sau in ce circumstante se poate face gestiune de la 18 ani?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit L.22/1969 este de competenta ministerelor si celorlalte organe centrale sa stabileasca gestiunile pentru care poti fi incadrat ca gestionar de la 18 ani. In prezent acest drept il au si firmele care angajeaza. De regula se angajeaza de la 18 ani la gestiunile simple si de valoare mai mica(de exemplu ca vanzator intr-un magazin). Numai bine!