| CristeaAdi a întrebat:

Am intrat recent in pensia de vârstă și sunt angajat la un SRL. Întrebarea mea ar fi, dacă mai pot lucra in continuare? Există vreo lege actuală care să zică clar dacă pot sau nu?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai poti lucra si sa cumulezi pensia cu salariul, conform L.163/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118. (1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;"