| m4n1ak a întrebat:

Am luat amenda sau nu?

Am fost in seara asta la un botez si pentru ca toti erau bauti am condus eu. M-a oprit politia si a cerut actele, am dat permisul si buletinul, iar actele masinii nu stiam unde sunt pentru ca nu e masina mea. Politistul a spus ca amenda e de 6-9 puncte pentru neprezentare de documente.

I-am explicat situatia cu botezul si cum eu trebuia sa duc pe toti acasa ca erau beti. Parea ca a inteles.

A scris datele de pe permis//buletin si m-a lasat sa plec.

Am luat amenda sau nu? Daca luam trebuia sa imi dea sa semnez ceva sau vine acasa amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"ART.35.(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
Conform art.100, alin.1, constituie contraventie, se se sanctioneaza cu 6-8 puncte amenda (in prezent de la 430 lei la 440 lei), citez:
"18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra să documentele prevăzute la art. 35 alin. (2)."
Daca te sanctioneaza iti poate trimite amenda acasa.

1 răspuns:
| WhiteTheShowZ a răspuns:

Nu ai amenda.Cred ca este si logic ca daca nu ai semnat nimic din legatura cu amenda inseamna ca nu.Si nici acasa nu are cum sa vina ca trebuia sa-ti zica..Cred ca a inteles problema...