| anonim_4396 a întrebat:

Am luat banii de vacanta pe 2011 si intre timp a iesit si dosarul de pensie, si institutia nu vrea sa semneze lichidarea pana ce nu aduc inapoi banii de concediu. Este legal acest lucru? (cand am fost in concediu era contractul pe 2010)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa restitui o parte din banii primiti ca indemnizatie de concediu, proportional cu durata nelucrata din acest an. In acest sens sunt prevederile Codului muncii, art.140, alin.2, conform carora concediul de odihna anual se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata in acel an. Daca tu ai lucrat in acest an numai 4 luni ai dreptul la o treime din concediu, respectiv indemnizatia aferenta si va trebui sa restitui doua treimi. De asemenea la art.272, alin.1, se prevede ca salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie. Numai bine!

| vader a răspuns:

Este legal, banii de vacanta sunt pentru un an lucrat intreg, normal trebuie sa iti calculeze cate zile de concediu ti se cuvin pentru timpul lucrat, pentru restul de zile dai banii inapoi.

| Micutu23 a răspuns:

In momentul in care banii au fost pe 2011 inseamna ca ai luat pentru tot anul. Inseamna ca pentru jumatate din bani tu nu ai lucrat INCA. Daca parasesti instituatia inainte de finele anului 2011 trebuie sa restitui suma ramasa de la incetarea contractului pana la sf anului. Exemplu ar fi daca parasesti azi firma. Trebuie sa restitui
7/12 din suma.