| Adi1987 a întrebat:

Am luat o teapa pe olx, am trimis cuiva un colet prin fan curier cu ramburs si trebuia sa imi vina in schimb alt colet si nu mi-a mai venit, i-a fost suspendat contul pe olx si-a sters contul de whatsapp, la telefon nu raspunde, am adresa lui, numele, numarul de la casa si satul unde este, se mai poate face ceva?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa depui plangere penala pentru infractiunea de inselaciune, la politia din localitatea ta.

| Adi1987 explică (pentru Ioandelasal):

Si se rezolva ceva? El este din Ploiesti, eu sunt din Suceava

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adi1987):

Sigur ca se poate rezolva, cu o minima diligenta din partea politiei.

| Lioana a răspuns:

Daca ai trimis coletul cu ramburs inseamna ca ti l-a platit atunci cand l-a ridicat. Ai primit banii pe coletul trimis?

| Adi1987 explică (pentru Lioana):

Nu am primit niciun ban, trebuia sa imi vina in schimb alt colet

| Adi1987 explică (pentru Lioana):

The latest status of the shipment is : delivered on

Asta spune la awb deci inseamna ca la primit

| Lioana a răspuns (pentru Adi1987):

Inseamna ca nu ai trimis coletul cu ramburs. Colet cu ramburs inseamna ca destinatarul trebuie sa plateasca o suma ca sa ridice coletul. Nu-l poate ridica daca nu plateste.
Dar daca abia ieri l-a primit trebuie sa ai rabdare. Poate omul e de buna credinta si-ti trimite produsul la schimb. E prematur sa afirmi ca e de rea credinta.

| Adi1987 explică (pentru Lioana):

Am primit azi coletul doar ca tot am luat teapa, nu am primit ce trebuia in colet, intentionat mi-a pus niste boxe si alea erau prafuite

| Lioana a răspuns (pentru Adi1987):

Incearca sa comunici cu expeditorul sa afli de ce ti-a trimis altceva si spune-i ca-i faci plangere la Politie pentru inselaciune daca nu-ti trimite ce v-ati inteles.