| Xilin a întrebat:

Am nevoie de pasaport pentru a zbura in Polonia?
Peste tot pe unde am intrebat mi s-a spus ca buletinul ajunge. Am 19 ani, da, stiu ca e in UE, insa prietena mea cand a venit din polonia aici (e poloneza) a avut nevoie de pasaport. Biletul este pentru 12 dec, si-mi fac griji...

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu ai nevoie de pașaport - e suficientă Cartea de identitate.
Nu știu din ce motiv i s-a cerut amicei tale pașaportul, în mod normal, actul de identitate național ar trebui să fie suficient pentru a trece dintr-un stat membru UE în altul.
Pentru conformitate, vezi și saitul poliției de frontieră.

| Xilin explică (pentru mihai69):

Am cautat peste tot pe internet si am intrebat pe toti cunoscutii mei, peste tot mi s-a spus ca nu am nevoie de pasaport, insa cum am mentionat si in intrebare, faptul ca prietenei mele i s-a cerut pasaportul ma streseaza permanent. Ea si-a luat pasaportul si buletinul cu ea cand a plecat de-acasa si la aeroport in Varsovia au rugat-o sa prezinte pasaportul, desi ea le aratase buletinul mai intai...

| mihai69 a răspuns (pentru Xilin):

Au văzut probabil că îl avea la ea și or fi rugat-o să-l arate mai mult de curiozitate...winking

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Polonia e un UE nu ai nevoie de pasaport