| EmilTraian95 a întrebat:

Am nevoie de pasaport sa pot intra in Republica Moldova?

18 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ( neapărat ) nevoie de Paşaport!
Poţi să treci graniţa şi cu C.I. valabilă big grin

Toate cele bune!

| alexandrualind a răspuns:

Din anul 2015 nu mai e necesar pasaportul dar e necesar acte.Ca sa mergi in alt continent trebuie.In toata europa daca nu ai pasaport iti trebuie buletin. Buletinul se face cand oamenii au 14 ani. Daca nu ai buletin trebuie pasaport sa mergi in Rep.Moldova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu e ceva normal pasaportu.

| EmilTraian95 explică (pentru anonim_4396):

Intrarea în Republica Moldova se face în baza paşaportului valabil cel puţin 3 luni de la data intrării sau a cărţii de identitate româneşti aflate în prezent în circulație. Pe site-ul MAE apare acest " sau " eu vreau sa ma duc oricum doar sa vizitez pe cineva o zi de aia intreb sa fiu sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da bineinteles ca ai nevoie

| ubox7007 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU, poate ca te vei informa inainte sa vb.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai intai informeaza te si pe urma vorbeste prostii

| Expressions a răspuns:

Nu asculta de ce iti zic oamenii astia pe aici. Nu ai nevoie de pasaport. Buletinul e de ajuns.

(Ca o paranteza R. Moldova vrea sa se uneasca cu Romania - Basarabia e Romania - sunt sigur ca ati auzit. Ar fi culmea sa le ceara romanilor pasaport.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Expressions):

Bai omule ma duc in republica moldova din 3 in trei zile de la mine pana la vama giurgiulesti fac 15 minute eu stau in Galati si ami iau marfa de la ei

| Expressions a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, si iti cere pasaport?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Expressions):

Oameni buni ati trebui numai si numai pasaport nu ati cere buletin ci ati cere doar daca esti de al lor buletinu

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai vorbi prostii, scrie clar pe siteul ministerului apararii

"Intrarea în Republica Moldova se face în baza paşaportului valabil cel puţin 3 luni de la data intrării sau a cărţii de identitate româneşti aflate în prezent în circulație."

| suntserios a răspuns (pentru Expressions):

Ete fas si ce daca vor sa se uneasca? pana acum cateva luni nu te lasa nimeni fara pasaport, ii durea pe ei in fund de romani, asa cum ii doare si acum, doar calitatea noastra de tara europeana ii interesa

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cetăţenii români şi cei cu dublă cetăţenie, româno-moldovenească, pot trece graniţa în Republica Moldova doar cu buletinul, în baza unui act normativ adoptat recent de autorităţile din ţara vecină.

"Poliţia de Frontieră Vaslui a primit o informare telefonică de la autorităţile de frontieră din Republica Moldova prin care a fost înştiinţată că cetăţenii români au posibilitatea trecerii frontierei doar pe baza unui act de identitate. Măsura a fost luată în baza unei hotărâri a autorităţile din ţara vecină", a declarat, sâmbătă, corespondentului MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Vaslui, Irina Mirică.

Potrivit acesteia, traficul prin Vama Albiţa, cel mai mare punct de trecere a frontierei cu Republica Moldova, este, deocamdată, în limite normale, fără să fie înregistrate creşteri pe sensul de ieşire din ţară.

Guvernul Republicii Moldova a adoptat în şedinţa de marţi Hotărârea nr. 63/2015 prin care se amendează cadrul legislativ existent cu privire la documentele în baza cărora este permis accesul cetăţenilor străini în R. Moldova.

Astfel, se prevede acordarea unei facilităţi unilaterale în favoarea cetăţenilor Uniunii Europene, care vor avea posibilitatea de a intra pe teritoriul Republicii Moldova în baza cărţilor naţionale de identitate. Măsura va intra în vigoare la data publicării acestei hotărâri în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

si nu e publicata inca mai dureaza cred ca pana in septembrie, octombrie.

| minrest a răspuns (pentru Expressions):

Ca sa fim mai exacti vor sa se uneasca 21% din cetatenii Moldovei.

| InVPent a răspuns:

Uite aici un link care te-ar putea ajuta: http://www.mae.ro/travel-conditions/3739

| GeorgeH17 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani nu e nevoie, poti folosi carte de identitate, altfel ai nevoie de pasaport si procuri de la parinti.

| Alexunk a răspuns:

Da, ai nevoie.