| Alexandrinaa a întrebat:

Am nevoie de un jurist. Am un caz problema al unei prietene: parintii ei sunt divortati, iar la divort, nu au facut partajul, pentru ca el a plecat multumit cu un apartament primit de la Peco, in care, desigur, e proprietar (deci nu sta in chirie). Mama, fiind casnica si putin nepriceputa in ale legii, a lasat asa problema, fara partaj. Desigur ca ea are o garsoniera in care sta cu fiica ei. Fiindca nu s-a facut partajul, normal ca garsoniera este pe numele ambilor parinti. Dupa 16 ani de la divort, tata vine dupa partea lui din garsoniera. Desi el a plecat cu apartamentul.
Pana acum stiu ca, pentru ca mama sa fie in siguranta cu fiica, ar trebui sa mearga la fisc sa vada in cartea funciara data si anul cand s-a facut contractul de vanzare-cumparare cu firma Peco a apartamentului, pentru ca daca e obtinut in timpul casatoriei, atunci este bun comun, de unde denota ca si apartamentul este pe numele amandurora, normal. Iar la fisc cand mergi sa ceri CF-ul, ce trebuie sa faci? (Am inteles ca doar cu un avocat iti da CF-ul? Ce alte solutii sunt? happy Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, daca vrei detalii mai multe da-mi un mesaj privat, pentru ca problema chiar e serioasa si trebuie facuti anumiti pasi. Deocamdata iti pot spune ca nu la Fisc mergi dupa extrasul de Cf, ci chiar la institutia Cartii funciare, unde poti merge tu, persoana fizica, sa ceri un extras. E mai simplu daca ai un notar care stie pe cineva pe acolo, dureaza mai putin. Restul, in privat, e mai simplu, mai rapid, mai usor. trebuie sa te intreb cateva lucruri, ca sa te indrum ce are de facut.

5 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Cazul este destul de laborios si intr-un astfel de proces nu poti pleca decat cu un f. bun avocat de imobiliare. Repet, situatia nu este de loc simpla... cauta un av. fff. bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tate ce tin de lege trebuie respectate, fiindca peste ani si ani se lovesc de ele altii care nici nu stiu despre ce e vorba, de aia se spune ca bunicii mananca agurida si nepotilor li se strepezesc dintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie făcută o întâmpinare la judecătorul de serviciu pentru partaj.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici poti gasi solutia http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da consulta un avocat expunei pb si el te invata ce sa faci