| acerr a întrebat:

Am nevoie de un raspuns clar, pentru ca nu gasesc informatii pe net.
Deci o persoana de 78 ani cu dementa are nevoie de ingrijire permanenta, adica eu,
intrebarea este < cum pot obtine legal aceasta munca pe care o fac deja, sa primesc bani de la stat, pentru ingrijire. Mentionez de la stat, nu din pensia lui.
Apreciez un raspuns bun! thu

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

In Romania nu primesti nimic si nici la caminele de batrani nu cred ca va fi primita daca nu se poate descurca singura.

| acerr explică (pentru Dismally):

Cool,aici ar trebui sa se faca o lege, pentru ca sunt multi cu handicap, cu pensii mici, mijlocii
Statul trebuie sa faca ceva pentru persoanele singure si fara bani!

| Dismally a răspuns (pentru acerr):

La cei cu handicap exista ceva, dar cei bolnavi sunt lasati la voia sortii. Ar trebui facute multe dar nu sunt nici bani nici vointa.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa inteleg ca tu ai 78 de ani? Cam asta reiese din felul cum ai scris, fara suparare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In localitatea mea sunt cazuri de femei bătrâne si cu dementa care primesc bani de la primărie.Trebuie făcut dosar medical de către medicul specialist, după ce va fi internat pentru investigații medicale, si trimite dosarul la comisia de expertiza. Daca comisia de expertiza constata ca bătrânul/a are nevoie de ingrijire permanenta ii aproba dosarul si trimite spre primăria localității de domiciliu pentru a angaja persoana care il îngrijește cu carte de munca si primește un salariu minim pe economie. Un caz tot in localitatea mea nu a dorit sa fie angajata cu carte de munca dar primește tot un salar minim pe luna.Deci exista lege, dar durează si sunt formalități de întocmit.Succes!

| acerr explică (pentru TamplaruAnisoara):

Asta am vrut sa aud! mersii
eu stau la oras e si mai bine

| Denisa0954 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Asta nu este o munca, daca este un membru al familiei. Il îngrijești pentru ca vrei. Statul nu e dator sa ti dea tie niciun ban. Adică până la urma, pentru ce?

| acerr explică (pentru Denisa0954):

In toate tarile este! cum naiba de Romania nu are, este o lege internationala. Cunosc familii in alte tari care au femeie la ingrijit batrani, statul contribuie cu 70.80 % in Germania este 100% si pensia batranului este intreaga, e al lui.