| HRMaria a întrebat:

Am nevoie de un sfat, ca si absolvent de liceu sa continui studiile in Romania sau sa plec din tara? (cativa ani apoi sa fac niste studii in Romania) MAI merita sa raman in tara?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si unde sa pleci cu liceul, mai ales ca fata?
Ca-n afara de prostitutie si spalat mosi si babe, nu ai unde merge afara, fara studii superioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar vrei ca niste straini de pe net sa iti hotarasca viitorul?
chiar vrei sfaturi imbecile precum da Anastasia despre cum ar trebui sa te prostituiezi doar pentru ca esti femeie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După terminarea liceului este mai bine să îți continui studiile aici au în altă parte, dar să le continui imediat.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca ai incredere ca o sa te descurci, fa o facultate in afara mai bine. In tarile nordice invatamantul e gratuit. happy

| siriusblack98 a răspuns:

Eu ti-o spun ca simplu cetatean fara mare avere sau cunostinte sus puse, nu, in Romania nu se mai merita sa stai. Daca ai sansa sa iti construiesti un viitor intr-o tara mai civilizata si mai bogata, nu te uita inapoi.

| AnastasiaK a răspuns:

Depinde ce posibilitati ai. Daca poti sa intri la facultati de TOP din lume, go for it (desi daca esti a 12-a si pui intrebarea acum, e clar ca nu e cazul). Daca nu, mai bine stai cuminte acasa ca facultati mediocre poti sa faci si aici, doar ca nu te mai costa cazarea, intretinerea, vizitele in tara, etc. Daca e cazul sa pleci, poti sa pleci dupa studii.

Sau te referi sa pleci sa muncesti afara, nu la studii? Ca daca e situatia asta, atunci poti sa te duci sa lucrezi ca femeie de serviciu (sau joburi asemanatoare, nu te gandi ca mergi afara fara studii si iti da cineva vreun job pe care in Romania l-ai obtine doar cu studii).

| EliseiDenis18 a răspuns:

Nu merită deloc, mai ales aici...