| manuilegal a întrebat:

Am nevoie urgent de o NOTA EXPLICATIVA pentru abatere disciplinara sau mai bine zis un sofer din firma a taiat 3 cauciucuri! Vreau un model de nota pentru cazul asta cat de cat particular! Ofer funda in secunda 2 happy, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspundere disciplinara poate fi doar daca a taiat intentionat cauciucurile, de ex. pentru a se razbuna pe cineva, altfel este doar o raspundere materiala.

Nota explicativa este simpla, are acest titlu si apoi:
Subsemnatul xy (numele soferului), angajat al SC Z SRL, in calitate de conducator auto, avand nr.matricol...(daca are),
La intrebarile puse de ab (numele si prenumele persoanei desemnate sa faca cercetarea disciplinara) dau urmatoarele explicatii:
1.Recunoasteti ca in data de... ati taiat 3 cauciucuri de pe masina cu nr.de circulatie?
1.Raspuns:
2.Recunoasteti ca sunteti vinovat pentru aceasta?
2.Raspuns:
3.Mai aveti ceva de adaugat?
3.Raspuns:
Acestea sunt explicatiile pe care le-am dat de bunavoie si nesilit, cele aratate sunt adevarate, drept care semnez.
Scrie apoi localitatea si data si semneaza.
Persoana in fata caruia a dat nota explicativa va scrie: Data in fata mea, astazi..., la sediul firmei din (adresa firmei) si va semna.

Numai bine!

| manuilegal explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult Ioandelasal am fost ocupat in toate aceste zile. Imi pare rau ca nu am fost prompt in accordarea premiului "FUNDA", o seara frumoasa!

1 răspuns: