| Girly97 a întrebat:

Am o cunostinta care are de luna trecuta poprire atat pe salariu cat si pe contul bancar iar angajatorul deja a anuntat-o ca i se va opri jumatate din salariu pentru cele doua popriri iar banca deja a anuntat-o ca are poprire, ar insemna ca exista posibilitatea ca in timp ce angajatorul opreste si vireaza jumatate din salariu si banca sa procedeze la fel si astfel sa ramana fara niciun salariu desi este ilegal. Banca, daca vede un salariu injumatatit procedeaza la fel ca angajatorul si trimite tot salariul la executor?

3 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Cele 2 popriri se fac pe 50% din venit și dacă mâine mai are 2 popriri tot doar 50% din salariu e poprit.

| anonim3247 a răspuns:

Banca poprește doar prin executor.

| r0bin3t a răspuns:

Poprirea se infiinteaza fara somatie, in baza incheierii de incuviintare a executarii, prin adresa in care se va preciza si titlul executoriu in temeiul caruia s-a infiintat poprirea, ce va fi comunicata celei de-a treia persoane aratate la art. 781 alin. (1), impreuna cu incheierea de incuviintare a executarii.
Limitele pana la care pot fi poprite veniturile unei persoane sunt:
- pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
- pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
Deci dupa cum spune legea, daca nu are de platit pensie alimentara sau alocatie la copii, pentru orice alta datorie nu ii pot opri mai mult de 33, 3333333% din venitul lunar(salariu, dobanzi, dividente, chirii etc.) dar ramane cu conturile bancare blocate si sursele de venituri poprite pana la achitarea integrala a creditului (credit inseamna orice datorie, nu doar imprumut la banca). Ea/el isi poate folosi restul de bani din venituri, doar efectuand o retragere la casieria bancii, sau daca restul veniturilor le incaseaza numerar (salariu, chirie, dividente, dobanzi etc.).