| riki10004 a întrebat:

Am o cunoștință care deține un apartament. Am hotărât împreună cu persoana respectiva ca eu să renovez locuință și sa stau acolo fără sa plătesc chiria. Aceasta a fost doar o înțelegere verbală.
Putem face vreun act sau sa mergem la notar sa punem înțelegerea noastră și pe hârtie? Am nevoie de un document care să îmi garanteze siguranța?
Mă puteți ajuta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti incheia o intelegere sub semnatura privata sau sa mergeti la un notar public pentru a incheia un act autentic.

| darrio2007 a răspuns:

Cu ce sa te ajutam? Sa te luam de mana sa mergi la un notar? Mergi acolo cu un contract semnat de ambele parti, in care se stipuleaza asa ceva. In dublu exemplar si legalizat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la notar, sa faci act legalizat si autentificat, ca vorba zboară dar scrisul rămîne.

| FreddieM a răspuns:

Sigur ca se poate, practic notarul notifica sub forma legala, angajamentul amicului tau in scris. Bineinteles ca si tu trebuie sa respecti partea ta de responsabilitate, acel act va ofera garantii la amandoi.
Stie perfect notarul cum sa stipuleze acel act. Sanatate

| antimulte a răspuns:

Puteti si mai simplu, cum face orice chirias, contract de chirie oficial, iar la pret chirie, avansa si ce o mai trebui mentionat in contract, va trece ceva modic... 2 lei de exemplu.