| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate. Daca X se sinucide din iubire (drame aiurea, cum ca Y s-a despartit de X), Y cu ce e luat la raspundere de catre politie? Este anchetat?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este anchetat, fiindca nu a comis nici o infractiune, infractiune este doar determinarea sau înlesnirea sinuciderii (art.191 Cod penal).
Eventual poate fi ascultat ca martor in cercetarea sinuciderii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este dificil de soluționat și decis fără aspecte concrete.
Exemplu. X și Y sunt împreună, nimic negativ care să prognozeze evenimentul. Y se sinucide dar lasă un bilet, că s-a sinucis din cauza lui X, fără alte dezvăluiri. ÎI va fi foarte greu să se disculpe, dar neexistâtând nici o probă, va fi lăsat liber.

| Nemessys a răspuns:

Depinde. Cei apropiati o sa fie intrebati ca sa afle motivul pentru care a facut-o, dar oricum nu li se intampla nimic gen. sa fie bagati la inchisoare sau chestii de genu.
I se adreseaza doar o serie de intrebari, nimic mai mult.

| Ineys a răspuns:

Daca X e idiot, Y e anchetat? Nu, Y nu este anchetat din cauza idioteniei lui X.

Daca Y instiga la sinucidere, atunci poate fi anchetat. Daca X e doar disperat si idiot, in nici un caz. laughing

| ancaval a răspuns:

Nu-mi place întrebarea ta.

Dacă este, sau nu, anchetat, nu putem ști. Depinde de mai multe aspecte: locul sinuciderii, prezența lui Y la locul faptei când s-a produs fapta, certuri recente, amenințări, bătăi înainte de sinucidere, urme de violență pe corpul X, mesajele de amenințare, declarațiile vecinilor, trecutul lui Y.

Dacă s-au despărțit frumos, din partea lui Y, iar X nu a putut accepta, atunci nu e vina lui Y, deci nu e anchetat, și dacă ar fi, iese nevinovat. Poliția stabilește ce măsuri se i-au.

| Alexuţ02 a răspuns:

Probabil o să-i pună întrebări :

Care a fost relaţia dintre voi doi?

Cât de apropiaţi eraţi?

Ce crezi că a dus la fapta lui / ei de a se sinucide?

Chestii de genul acesta, oricum Y n-o să pice vinovat cu nimic, doar o să fie întrebat anumite chestii, cum este şi normal părerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am auzit niciodată asta.

| bmerry a răspuns:

Eu cunosc un caz când fata s-a aruncat de la geam in timp ce băiatul era in casa. A fost anchetat ani la rand pentru ca in lipsa martorilor, s-a crezut ca el a împins-o de la geam... deci e cu dus și întors.