| Nicoleta1991 a întrebat:

Am o datorie care a fost preluată de o firma de recuperare. Am ales sa plătesc eșalonat suma, dar sunt sunat zilnic de cei de la firma respectiva ca suma pe care o achit este prea mica și ca o sa ma dea în judecata. Pot fi dat în judecata atâta timp cât eu plătesc?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca intelegerea a fost consemnata in scris si tu o respecti.
Daca nu a fost consemnata in scris sau a fost consemnata si tu nu o respecti intocmai te pot da in judecata.

| mi25 a răspuns:

Un sfat foarte rau de la Silwian.
Firma de recuperari a cumparat creanta in mod legal. Atata timp cat nu au trecut 3 ani de la data ultimei confirmari a datoriei (plata pa care o faci este confirmare) creanta nu s-a stins si poate fi urmarita.
De dat in judecata te poate da oricine. Dar nu este sigur ca instanta ii va da dreptate.
Instanta va tine cont de veniturile tale. Poate sadispuna retinerea pana la 1/2 din venituri.
Daca nu ai venituri pentru o recuperare intr-un termen rezonabil a datoriei, firma de recuperari se poate adresa unui executor judecatoresc. Acesta poate pune sechestru si scoate la vanzare bunuri mobile sau chiar imobile.
Cunosc doua cazuri in care doi giranti au ramas fara casa, in cauza fiind tot firma recuperatoare.

| anonim3247 a răspuns:

Tu trebuia să plătești firmei de recuperări doar în momentul când băgai cardul în bancomat și vedeai că e blocat.

| Silwian a răspuns:

Nu cred! Îți recomand să le faci plângere! Ori și mai simplu sa le blochezi nr! Sau și mai simplu sa nu I mai bagi în seama sa I lași sa vorbească și apoi sa le închizi telefonul dar nu înainte sa le urezi o zi frumoasa!))

| mi25 a răspuns (pentru Silwian):

Un sfat foarte rau.
Firma de recuperari a cumparat creanta in mod legal.