| Snookerdb a întrebat:

Am o intrebare, am fost prins de politia de frontiera cu canabis asupra mea, aproximativ 0, 77.
Eram cu inca 5 prieteni si i-am spus politistilor ca era a tuturor, ceea ce am inteles de la ei ca, cantitatea se imparte la 5.
Inainte sa ne prinda politia am fumat un joint toti 5.
Chestia asta s-a intamplat acum aproximativ acum 3 saptamani, nu am primit momentan nici o instiintare acasa.
Eu eram la volan cand ne-a oprit politia, am si consumat din tigara care am impartit-o toti 5.
Dupa ce am terminat toate chestiile la politie, am fost lasat sa plec cu masina si cu permisul in buzunar.
Intrebarea este, cat de mari sunt sansele sa imi faca dosar penal?
Sau ce se va intampla cu permisul de acum?
O sa mi se anuleze sau o sa mi se ia pe cateva luni?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o înregistrare la poliție, proces verbal de constatare.
Aceasta este analizată la ei de un cadru superior, care decide dacă aplică o amendă, sau o înaintează către un procuror care deschide un dosar penal sau clasează dosarul.
Dacă era cazul cu permisul, îl lua pe loc, așa că, cu permisul ai scăpat.
Dosare ca al tău sunt multe și durează până le procesează pe toate. Unele sunt urgente și al tău a fost amânat.
Astfel ceea ce mi se pare, că vei primi o amendă legată de legea circulației. Cam în 2 luni de la eveniment să te aștepți la asta.

| Andreeush a răspuns:

Nu o să îți anuleze permisul, dacă era vreo problemă cu el l-ar fi oprit atunci.
Poate o să primești amendă acasă, oricum trebuie să aștepți.

| Snookerdb explică (pentru Andreeush):

Au trecut 5 luni de atunci si inca nu am primit nimic acasa?‍♂️

| darrio2007 a răspuns (pentru Snookerdb):

Este o intrebare chestia ca au trecut 5 luni?

| Snookerdb explică (pentru darrio2007):

Nu, au trecut aproximativ 7 luni de atunci, nu am primit absolu de la politie, tin sa anunt ca am dat si declaratii, ce a fost confiscat (adica cantitatea de 0.77, foite, filtre si grander, au fost puse intr-un plic si sigilate si stampilate de fata cu toti 5)

| darrio2007 a răspuns (pentru Snookerdb):

Cam greu sa mai ai probleme dupa atata timp.Dar la cum se misca justitia romana, nu se stie. Nu ca as vrea sa te sperii.

| Iote a răspuns:

Intrebarea trebuia pusa inainte de a face prostia.