| symona6891 a întrebat:

Am o intrebare am luat amenda ratb desi am abonament valabil, am depus contestatie la judecatorie si m-au chemat in decembrie, o sa platesc ceva? trebuie neaparat sa ma prezint?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La judecatorie nu trebuie sa platesti ceva. Trebuie sa te prezinti pentru a sustine cererea, sa angajezi un avocat(dar dupa mine nu se impune si nici nu merita) ori sa soliciti judecata in lipsa. Daca nu te prezinti si nici nu ceri sa se judece in lipsa ta atunci se suspenda cauza si dupa 1 an se perimeaza si ramai cu amenda. Numai bine!

| Fantoma_1807 a răspuns:

Ori te prezinti la termen sau ceri judecata in lipsa conform art. 242 din Codul de procedura civila, daca crezi ca nu ai taria sufleteasca sa te reprezinti singura angajeaza/ti avocat, dar cred ca poti cistiga si fara. plingerea este scutita de taxa de timbru asa ca... sa auzim ca ai cistigat singura bafta