| bizo95 a întrebat:

Am o întrebare am nevoie de ajutor am un calculator făcut de mine din componente și achiziționat de mine pe piese și l-am vândut unui prieten pe încredere mi-a dat 10 mil și mai trebuie să mi de-a inca 5 mil dar nu am făcut nici un act de vânzare cumpărare întrebarea mea este daca merg la Poliție pot sa cer recuperarea PC ului sau să-l declar furat pentru că pers respectiva se succeste cu datul restului de bani

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un litigiu civil si politia n-are atributii.
Daca ai probe privind vanzarea atunci poti solicita prin judecata restul pretului sau poti solicita restituirea calculatorului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai acte ca l-ai cumparat tu, da. Politia poate gasi seria pieselor. Daca nu, asta e! Poate ai martor ca i l-ai dat?

| bizo95 explică (pentru Salontanul):

Am acte pe componente pe numele meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru bizo95):

Atunci poti chema politia.

| doctorandus a răspuns:

Nu, e un litigiu in drept civil, Politia nu se baga.

| octav005 a răspuns:

Poti sa ii declari pierduti acei bani, nu ai ce face, doar sa te rogi de el sa iti dea banii.