Întrebare recomandată | Ionut_Posteuca_1989 a întrebat:

..au primit astazi parintii mei un plic ca au fost dati in instanta de cei de la apa group.pentru 7 facturi neplatite din 2010.chiar 2 facturi erau de 1leu si alta de 3.acum nu stiu nici ei ce-s cu facturile alea neplatite..chitante de acum 5-6 ani nu mai avem.de ce nu mi-au trimis niste instiintari acasa? nu asa se procedeaza? ca sa le platesc.a mai patit cineva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ar fi trebuit sa primiti, impreuna cu citatia si cererea de chemare in judecata, copii ale facturilor neplatite.
Daca parintii nu doresc sa achite facturile pot invoca interventia prescriptiei extinctive, respectiv ca au trecut mai mult de 3 ani de la data cand trebuiau sa plateasca. Prescriptia extinctiva se invoca prin intampinare sau la primul termen de judecata.

1 răspuns:
| Vl4dimir a răspuns:

Mergi cel mai bine la ei la sediu si intreaba-i despre ce este vorba. O sa intelegi mult mai bine. Si mai poti verifica codul de bare de la factura.