| daniwow a întrebat:

Am o intrebare despre acele ONG-uri care vor sa redictionez 3, 5% din impozitul meu brut sa ajut.

Acuma inteleg ca e din impozit 3, 5% dar ce vreau sa stiu e ca daca pensia mea o sa fie mai mica din cauza asta, ca nu se mai duc 3, 5% la stat?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Pensia ramane la fel. Se ia 3, 5% din impozitul pe care-l datorezi (daca este pensie peste 2.000 lei. Altfel nu ai impozit si atunci nu poti da cei 3, 5%) statului.

| daniwow explică (pentru Salontanul):

Mai am o pensie la Pilonul 3, bani pentru Pilonul 3 are legatura cu cei 3, 5 %?

| Salontanul a răspuns (pentru daniwow):

La pilonul 3 este o viitoare pensie. Adica daca ati luat-o nu mai este la pilonul 3, daca n-ati luat-o este la pilonul 3. Oricum aceasta declaratie nu afecteaza cu nimic venitul dumneavoastra real. Afecteaza doar impozitul care oricum il plateati. Deci din partea catre stat se ia si se reduce.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din pensie ti se retrag contribuțiile care merg la stat deci nu scapi