| Angelsergiuboy a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu cresterea salariala incepand cu 1 ianuarie 2023, teoretic vorbind daca as fi angajat la 2 firme cu urmatoarele salarii.
Firma nr 1 cu norma intreaga avand salariul brut de:
2555 Lei (spor weekend 10 lei brut)
firma nr 2 cu norma part time avand salariul brut de:
1534 Lei (spor weekend 40 lei brut).

In ce masura cresterea salariala a salariului minim la 3000 de ron va influenta salariul mei brut si net? Avand in vedere ca s-a vorbit de o anumita inghetare a taxelor pe acel salariu brut de 3000 de ron pentru ca salariul net sa fie cu vreo 200 ron mai mare inghetand taxele pe aproximativ 200 de ron din salariul brut de 3000 de ron din ce am inteles.

Cineva care ma poate ajuta cu informatii legat de acest subiect?

Sunt foarte curios in ce masura sunt obligate firmele acestea sa imi mareasca salariul cu norma intreaga si / sau cel cu norma part time.

Si care ar trebui sa fie salariul meu brut / net incepand cu 1 ianuarie 2023?

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Cresterea salariului brut influienteaza si pe cel net.
Inca legea este neintrata in vigoare, asa ca trebuie mai asteptat cu calculele.

| Angelsergiuboy explică (pentru mi25):

Cand ar trebui sa intre legea in vigoare?

| mi25 a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Necunoscute sunt caile domnuui. laughing

| haileewatson a răspuns:

Hmm, cred ca ar fi mai bine sa intrebati la Resurse Umane sau Contabilitate