| Ateistu a întrebat:

Am o intrebare legata de schimbarea vitezelor la masina
La benzinar motor de 1.2, dim treapta a 2 merge sa schimb pe treapta 1? fara sa stationeza roata?
Tata m-a invatat ca atunci cand am a 2 trebuie sa stationeze roata ca sa dau 1 ntaia
Cu antaia doar pornesc
Cum fac sa numi moara motoru cand pornesc masina? de multe ori derapeaza cand pornesc sa merg iau prea repede piciorul dupa abreaj? accelerez prea tare sau cum?
P.S am 17 ani

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistit ai sa inveti la scoala de soferi lucrurile astea.

si da pentru treapta I masina trebuie sa fie nemiscata

| Vi1rus a răspuns:

Buna, dupa ce ai pornit motorul apesi pe ambriaj apoi bagi antaia si iai lent piciorul de pe ambriaj apoi apesi putin pe acceleratie http://www.florianfilip.ro/pozecontinut/3/image002.jpg Funda?:)

| Danieladana964 a răspuns:

Treptele de viteza sunt in functie de turatiile motorului. nu au nici o treaba cu stationarea rotii. ia manualul si vezi la ce turatii intri in viteza 1. dar. de ce ai vrea sa te intorci in treapta 1 din a 2 a? de obicei masina cere viteza superioara, nu inferioara. Cele mai multe detalii si explicatii le primesti in scoala de soferi. pe care ti-o recomand. Daca te urci la volan, risti dosar penal, fara permis sau instructor!

| suntserios a răspuns (pentru Danieladana964):

Ba uite ca daca vrei sa bagi masina in treapta I are legatura si cu stationarea rotii. La o cutie care functioneaza corect nu vei putea baga treapta I daca masina este in miscare

| Andrei_Onofrei_1983 a răspuns:

Poti schimba viteza din a 2-a intr-a 1 fara nici o problema. Insa masina va merge foarte incet si trebuie sa ai grija ca sa nu se opreasca motorul (sa mentii o viteza constanta de 5-10 km/ora).
Este irelevant, pe de alta parte, sa mergi intr-a intaia care este folosita, cum te-a invatat tata, mai mult la pornire. Dupa ce esti aflat in mers, folosesti cel putin a 2-a treapta de viteza.
Motorul moare intr-adevar de la mentinerea gresita a ambreiajului la pornire, care se apasa brusc pentru a schimba o treapta de viteza si se da drumul usor si constant. Ambreiajul se lasa odata cu apasarea constanta a acceleratiei.
P.S.: Odata ce vei implini varsta legala de condus, 18 ani (21 dupa caz), vei putea conduce o masina. Pana atunci mai ai putina rabdare cu tatal si masina ta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Andrei_Onofrei_1983):

In orasele mari e nevoie sa-i dai si treapta I. Exista momente cand mergi bara la bara, omori placa de ambreiaj daca patinezi intruna in treapta a II-a. Daca nu dai si treapta I (in Bucuresti de exemplu) schimbi kitul de ambreiaj de 2 ori pe an.
Ca sa intre mai usor din treapta a II-a in treapta I trebuie sa incetinesti pana aproape de oprire si ai sa vezi ca maneta de la schimbator nu mai opune rezistenta, e suficient sa alegi pozitia treptei I si aluneca singura in treapta.