| robytiger a întrebat:

M-am inscris ca supraveghetor la vot din partea unui partid pentru Duminica.Am fost selectat si mi s-a confirmat locatia.As vrea sa stiu la ce sa ma astept si cam ce ar trebui sa fac (daca este greu sau nu) deoarece cel care mi-a comunicat adresa, sectia, etc mi-a spus ca o sa mi se trimita detalii pe mail insa nu am primit nimic.

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vei fi acolo de la 6 dimineata si pana la terminare si numararea voturilor, cam dupa ora 22, in functie de marimea sectiei si numarul de voturi si cum va veti organiza si misca la numarare. Apoi se vor trece procentele pe un tabel pe care il vei da celor care te-au mandatat, si cam dupa 2 saptamani, cu putin noroc inainte de Craciun, se vor da si banii cuveniti.
Sa te pregatesti cu sendviciuri, cel putin 2 litri de apa, apoi cafea, ceai, sau suc de fructe, fructe, calm, rabdare, eventual si niste reviste de cuvinte incrucisate, caci vor fi si timpi morti, poti sa iei si o tableta cu tine, care sa asigure ori un fundal sonor low level ori sa te mai uiti pe stiri sau una alta, servetele si hartie igienica, ca poate nu o sa fie acolo si iti dai seama daca trebuie sa dai o telegrama.
Prima jumatate a zilei va mai trece cumva, apoi va fi mai agitata, cand vor incepe pensionarii sa vina de la biserica, sau ceilalti dupa ce si-au facut siesta.
In principiu, trebuie sa fi atent sa indoaie corect buletinul de vot, cu partea cu votul spre interior, sa nu faca poze in cabina, sa nu faca galagie sau dezordine, sa predea stampila la iesirea din cabina si sa semneze pe tabel cand o preia sau preda.
Daca apar probleme, trebuie sa te adresezi sefului sectiei de votare, si dupa caz, sa iti suni responsabilul cu tine acolo, din partea formatiunii politice respective.
Cam astea ar fi in mare aspectele cu care vei avea de a face. Sa nu uiti sa iei cu tine buletinul, caci vei vota si tu acolo, pe un tabel special pentru membrii din sectia de votare, si adeverinta prin care dovedesti ca esti arondat la sectia respectiva ca observator.
Sa nu te sochezi daca vei avea pe langa titrati pe langa tine, si oameni foarte simpli, de nu iti va veni sa crezi, sau altii din categoria "cine mi-s eu", cu ceafa cu cute - precum unii caini - si cu spatele lat si mari fumatori si vorbind cu voce tare si superioara, ca ei le stiu deja pe toate.
Eu voi fi deja la a cincea observare, e deja rutina.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pregateste-te sa stai mult in picioare. Ore bune.

| relian a răspuns:

Ia legutura cu partidu sau ala ce tea anuntat, daca ei nu au trimis inca nimic.O sa primesti instructiuni din partea lor, noi de unde sa stim la ce sa te astepti, fiecare partid care desemneaza un supevisor acolo ar trebuie sa ii si instruiasca, asta daca nu cumva pun si eu oameni asa la plesneala sa vada lumea ca totu e in regula.Nu stiu la ce te mai duci la hotii astia,ce sa supraveghezi, pe alti hoti care ii aleg?laughing ca si alegatorii is tot hoti, ca altceva nu pot spune, odata ce tu ca votant alegi un hot stiut, nu vad ce mai trebuie oamenii sa voteze, sa-i lase pe aia sa se schimbe intre ei 4 ani unia apoi vin altii sa faca cu randu, mai pierd si bani pe votare aiurea, bani irositi, asta e cu votarea in RO.Astea is instructiunile ce iti dau eu sa le afisezi acolo la sectia unde esti.

| robytiger explică (pentru relian):

Sincer sa fiu ma duc doar pentru bani.Probabil nici nu o sa votez si chiar daca ar trebui mai mult ca sigur o sa pun stampila de mai multe ori.Nu ma intereseaza partidul la care sunt supraveghetor sau celalalte.Am aceeasi parere ca tine, o adunatura de maimutoi hoti.