| Th3BoyN3xtDoor a întrebat:

Am o intrebare, pentru a pleca din Romania in U.K alaturi de un minor, este nevoie de procura? Tin sa precizez ca parintii nu sunt divortati.
Cat despre noiile legii despre covid-19, mai este nevoie de vaccin sau teste?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru minor este nevoie de o declaratie notariala autentica a parintilor, prin care isi dau acordul sa plece in strainatate si te indica pe tine drept insotitor major. Daca nu esti un parinte a minorului tu trebuie sa ai un certificat de cazier in termen de valabilitate, cel mult 6 luni de la data obtinerii.
Pentru a afla de ce ai nevoie privind Covid-19 va trebui sa vezi conditiile de calatorie in Marea Britanie cu putin timp inainte de a pleca, aceste se pot schimba de la o zi la alta.
Daca minorul pleaca cu un parinte este nevoie doar de declaratia celuilalt parinte, daca pleaca cu ambii parinti nu este nevoie de declaratie. In ambele aceste cazuri nu este nevoie nici de certificatul de cazier judiciar.