| sofiaaaa001 a întrebat:

Am o intrebare pentru toti cei care s-au transferat din strainanate inapoi in Romania pentru a continua studiile, de preferat din 2018 incoace; vi s-a emis de la liceul din strainatate vreo fisa cu notele sau mediile si stiti cumva daca este necesara prezentarea ei la inspectorat in Romania pentru echivalarea studiilor? Pentru ca mie nu mi s-au dat decat vreo 2 documente care nu prezinta nicio medie sau situatie scolara generala privind notele obtinute si atunci pe ce baza ma voi inscrie la un alt liceu in Romania?

7 răspunsuri:
| nicunicu3 a răspuns:

Da,dar o sa te dea un an in urma, de ex tu erai acolo a 12 aici o sa fii a 11

| sofiaaaa001 explică (pentru nicunicu3):

Stii sigur asta 100%? pentru ca peste tot unde am cautat despre tot procesul de echivalare a studiilor, nu am citit nicaieri sa spuna ca vei fi dat cu un an in urma. am vazut doar ca ziceau ca echivalarea se realizeaza la nivelul ultimei clase absolvite sau in curs de absolvire.

| nicunicu3 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Am avut o colega in generala a pecat cativa ani la maicasa in Spania si cand s-a intors din clasa a 8 a dat-o in clasa a 7, cica sub pretextul ca nu stie chimie ca nu a facut, sau ceva de genu. Oricum cam asa se procedeaza.

| sofiaaaa001 explică (pentru nicunicu3):

Nu stiu acum cati ani s-a intamplat asta dar am stat luni bune sa ma interesez despre tot subiectul echivalarii studiilor si nicaieri nu am vazut in articolele citite cel putin din 2018 incoace sa se zica de chestia asta

| Evita01 a răspuns:

Din cate stiu mediile de la scoala de unde ai plecat sunt necesare ca sa te incrii in Romania la liceu. Am avut o prietena carea facut la fel.

| sofiaaaa001 explică (pentru Evita01):

Acum cat timp a facut prietena ta transferul scolar? pentru ca m-am interesat si am aflat din diferite surse ca pentru echivalarea studiilor, fisa cu mediile nu este o necesitate, si am vrut doar sa ma asigur daca asa e.
https://www.portalinvatamant.ro/......-9786.html aici este un exemplu de site care iti arata ceea ce ai nevoie la dosar pentru echivalarea studiilor si singura foaie matricola mentionata acolo, adica documentul unde sunt incluse notele si mediile, este cea pentru clasele terminate in Romania, si asta doar daca iti solicita sa o prezinti sau nu.

| sofiaaaa001 explică (pentru Evita01):

Inteleg, dar m-am dus aici deja de 2 ori la secretariat si am vorbit cu personalul scolii si mi s-a zis ca ei nu emit asemenea declaratii, ci doar un certificat cum ca am studiat la ei si inca o foaie la fel doar cu date personale, nimic legat de note. plus si eu la fel stiam ca ar trebui sa fie obligatorie la dosar foaia matricola de la scoala unde ai studiat in strainatate dar aparent, pe edu vad ca nu se mentioneaza nimic de asta, cum ca ai avea nevoie de notele din strainatate, ci doar de foaia matricola emisa de scoala unde ai invatat in Romania inainte de plecarea in strainatate, pe care o am si care oricum e optionala, e posibil sa nu ti-o ceara la dosar.