| Andreeahelpme a întrebat:

Am o intrebare urgenta! Acum cateva zile am primit o teapa de la o fata careia i-am trimis bani prin paypal. Am numele ei,conversația, o sa scot si de la banca dovada ca am trimis bani acestei.(stau în Germania) daca m-as duce la politie mi-as putea recupera banii? Sau ce as putea sa ii fac rau? Fata nu mai raspunde la mesaje cred sigur ca si-a schimbat Facebook ul. Ce as putea sa fac? Doar cei care au fost in cazul meu sau care m-ar putea ajuta, mulțumesc!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara.
Daca i-ai trimis banii pentru ca respectiva sa-si cumpere un patut pentru copil atunci ai imprumutat-o pe respectiva cu banii si poti sa obtii restituirea doar pe cale civila, printr-un proces civil, intentat la judecatoria domiciliului persoanei careia i-ai trimis banii.
Daca ai trimis banii pentru a cumpara patutul de la ea si nu ti l-a trimis atunci poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, la politia din localitatea de domiciliu a respectivei.

| Andreeahelpme explică (pentru Ioandelasal):

Buna scuza ma eu I am transferat ei banuti pentru un patut si ea cred ca si a făcut alt cont de Facebook sau nu stiu ca nu raspunde nici mie, nici nimanui la mesaje. As vrea sa ma duc la politie dar nu dtiu daca o sa faca ceva avand in vedere ca nici nu stiu sigur daca locuieste in Germania. Deci nu stiu daca politia o sa faca ceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreeahelpme):

N-am de unde sti ce o sa faca politia, mai ales cea din Germania, credeam ca este vorba de politia din Romania.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreeahelpme):

Uite, ca sa nu zici ca sunt eu ala rau...https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/paypal-safety-and-security - apeleaza URGENT la PayPal.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ce ai trimis banii? Nudes? happy

| Andreeahelpme explică (pentru GabiDumitrescu):

Pentru un patut la bebe...nudes trimite mama ta care te a **** prost asa

| Frank51 a răspuns:

Se numeste teapa, n-ai mai loat teapa? laughing

| ancaval a răspuns:

Fata NU te-a obligat să îi trimiți bani, tu ai făcut asta cu mânuțele tale, deci e vina ta.
Degeaba ai tu dovada, voi nu ați făcut nici o înțelegere la notar, prin care ea se obligă să ți dea înapoi.
O cunoști personal? Sau, nu ai văzut-o niciodată? De unde știi că e fată?

| Andreeahelpme explică (pentru ancaval):

Poate ai dreptate, mulțumesc ca macar ai vorbit frumos?

| Digikey a răspuns:

Ai cumparat niste experienta de acei bani.Acum n-o sa mai pici in plasa asa de usor.

| TFL007 a răspuns:

Am patit si eu odata ceva de genul, respectiva vroia 600 de euro chipurile sa vina la mine in Romania sa incepem o relatie, passaport etc toata treaba si acum mai vorbesc cu ea pe mail si ii zic ca mai am ceva intarzieri si ca totul o sa fie bine laughing cu siguranta II POTI RECUPERA 100% nu iti fa grijirolling on the floor