| bizo95 a întrebat:

Am o intrebare, vecinii mei au doi caini care nu sunt de rasa. Le deschid poarta in spate si ii lasa liberi in gradina apoi ei vin in gradina mea in livada si sapa gropi in pamant. Nu mai exista gard intre gradina/livada noastra si gradina lor, au desfiintat ei gardul. Eu le-am spus frumos sa tina cainii inchisi ca imi produc pagube in gradina si la legume si sapand gropi in livada. Ei la randul lor mi-au spus sa imi fac gard, intrebarea mea este pot sa chem politia sa le fac plangere pentru distrugere pe proprietatea mea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune-le ca daca nu au grija de caini o sa-i reclami la politie si apoi, daca nu se conformeaza, poti sa-i reclami. De asemenea, pentru pagubele cauzate, poti sa-i dai in judecata, pe cale civila, in baza prevederile privind raspunderea civila pentru paza animalelor.

| EMKing a răspuns:

Desigur, e datoria lor sa isi tina animalele pe teritoriul lor.

| NExT69 a răspuns:

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.

Altfel spus: nu vrea caini pe proprietatea lui sa-si faca gard. Apoi: daca vor trece cainii de gard sa reclame.

E de pe un articol de pe net, sper ca te-am ajutat!