| stefii1234 a întrebat:

Am o masina si am facut contract vanzare-cumparare cu o alta persoana. Acea persoana trebuia sa-mi mai dea o suma de bani, nu a respectat contractul, am fost si am picat de acord sa ne dea masina inapoi. Cum poate fi reziliat contractul vanzare-cumparare? Acum insista ca a facut rost de bani si vrea masina inapoi eu nu vreau sa i=o mai dau pentru ca nu a fost corecta. Se poate intampla ceva in legatura cu politia? Am procedat bine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca contractul era in scris rezilierea trebuia sa se faca tot printr-un inscris.
Daca vanzarea nu s-a facut prin contract scris atunci nu ai nici o obligatie si n-are ce face cu politia, n-ai facut nici o infractiune daca nu vrei sa-i vinzi.

| stefii1234 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc si inca o intrebare trebuie sa fie amandoua partile de fata si de acord? :3

| Ioandelasal a răspuns (pentru stefii1234):

Daca trebuie sa inchei un act de anulare a contractului atunci acesta trebuie semnat de ambele parti si ambele trebuie sa fie de acord.