| Denismarian123 a întrebat:

Am o problema, am muncit la 16 ani 16-12 ore timp de o luna fara zi libera in weekend, iar angajatorul nu vrea sa imi dea banii munciti, ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand incearca sa rezolvi amiabil, spunandu-i ca nu poti renunta la banii munciti si o sa-ti cauti dreptatea.
In al doilea rand il poti reclama la ITM, chiar daca n-ai avut contract de munca, va fi amendat serios daca nu ai avut contract, mai mult decat iti datoreaza.
Daca nu rezolvi in cele 2 moduri il poti da in judecata si va fi obligat la plata conform contractului si muncii prestate.
Daca n-ai avut contract va trebui sa dovedesti ca ai muncit fara contract, cat anume si plata convenita.

| darrio2007 a răspuns:

Te-a fraierit. Daca nu ai semnat un contract, adio bani.

| Mihai0101 a răspuns:

Poti sa-l reclami la politie daca ai avea si martori ar fi mai bine.