| aldegor a întrebat:

Am o problema cu banca transilvania, mi-a trimis cineva niste bani din Italia prin western union, la BT poti scoate bani trimisi prin western de la bancomat. Asadar m-am dus la bancomat am bagat codul de 10 cifre am scris suma 150 euro toate bune si frumoase, imi scrie ca mi-a intrat in cont 646 de lei mi-a dat si chitanta, cand dau verificare cont imi arata ca am 493 lei, in urma cu o saptamana ma suna una de la banca ING ca am si acolo card si imi spune ca mi-a fost blocat contul ca am o amenda de 120 lei, nici nu stiu despre ce amenda este vorba. intrebarea mea e: se poate sa imi fi tras amenda aia? din cate stiu eu nu au voie sa se bage in contul meu o amenda se plateste la consiliul local, se poate asa ceva sau este o eroare la banca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate a fost poprit si contul de la banca Transilvania, despre ce-i vorba poti afla numai intreband la banca.
Daca n-ai platit o amenda in 30 de zile se trimite la organul fiscal local pentru punere in executare silita si prima forma este executarea prin poprire asupra salariului(daca lucrezi undeva) sau a conturilor din banci.
Legea le da dreptul sa infiinteze poprirea si nu ti se cere acordul, aceasta se face conform Codului de procedura fiscala si Codului de procedura civila.

1 răspuns:
| costan a răspuns:

Acum depinde de amenda, daca este o proprire de la finante astea opreste din cont si daca suma este mai mare poate bloca un cont. Ca sa vezi despre ce este vorba mergi la banca respectiva si cere extrasul de cont, in el vei observa cine a blocat suma respectiva.