| PhotographyIsLife a întrebat:

Am o problema destul de mare si chiar nu stiu ce sa fac. Sunt fata, am 20 de ani si vin dintr-o famile destul de bogata. M-am trezit pe la ora 6 si am iesit in oras sa caut un loc bun de fotografiat. Am ajuns intr-un cartier despre care stiam ca e rau famat, iar la un momentdat un copil a venit in fuga prin fata mea. S-a impiedicat si a cazut destul de urat(s-a dus cumva în genunchi si a inceput sa tuseasca violent), am vrut sa-l ajut, dar un tip de dupa colt. A inceput sa-l loveasca cu picioarele si sa injure exagerat, asa ca am actionat impulsiv, i-am dat aluia 50 de lei la repezeala si l-a lasat in pace. Pustiul s-a ridicat si a incercat sa fuga atunci cand am pus mana pe el, dar a cazut din nou(chiar mai rau decat prima data) si am profitat de moment ca sa-l prind si sa incerc sa-l calmez. Am sunat soferul, el a ajuns rapid si am plecat acasa. Baiatul asta a plans efectiv tot drumul si cred ca a avut un atac de panica, iar eu nu stiam cum sa-l tin mai aproape pentru ca parea atat de fragil si speriat. Cand am ajuns, am facut tot ce mi-a trecut prin cap. L-am ajutat sa faca o baie ca sa scape de tot noroiul si sangele, i-am dezinfectat toate taieturile(era plin pe maini si picioare, avea taieturi destul de adanci pe gat si spate, iar pieptul era julit foarte rau de la cazatura aia), am trimis menajera sa cumpere haine si sa faca de mancare. L-am ajutat sa se schimbe, a mancat mai mult decat mananc eu intr-o saptamana si am sunat la o clinica particulara pe care o cunosc foarte bine, iar mai pe seara va veni o doctorita de la ei sa vada daca e urgent sa mearga la spital. Am fost surprinsa sa vad cum arata sub toata mizeria aia, e un copil perfect exact cum vezi in reviste, brunet, cret si cu ochii verzi. A adormit acum 10 minute, iar cam o ora am incercat sa aflu cat mai multe de la el. Din ce mi-a zis, are tata, mama a murit acum putin timp, iar tatal lui a venit beat acasa si l-a luat la bataie. In plus, nu a mai mancat de cateva zile, iar asta e motivul pentru care a vrut sa fure din magazinul omului ala. Serios acum, baiatul asta are 10 ani si este atat de frumos si de destept si mai ales matur, mi se pare nedrept, iar eu pot sa platesc cat sa traim amandoi perfect. Chiar vreau sa fac pasul asta mare si sa-l adopt! Dar am nevoie de un sfat… Ce fac? Cum fac? Cum scap de tatal lui? Care vor fi partile bune si partile proaste? Detalii cat de multe puteti, va rog!

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dovezi se pare ca are in instanta zice ca taicasu la batut de l-a lasat zgariat si cum tu ai bani ti-l lasa in mana ta

| darrio2007 a răspuns:

Draguta povestea.Dar cum ai iesit la ora 6 din casa fara sa stie soferul sau menajera?

| PhotographyIsLife explică (pentru darrio2007):

Am zis cumva ca ei nu stiau? Am 20 de ani, nu stau cu parintii, pot sa plec si sa vin cand vreaulaughing Oricum, stiau amandoi, daca asta era curiozitatea tahappy

| darrio2007 a răspuns (pentru PhotographyIsLife):

Draguta povestea, oricum.Ai imaginatie bogata.

| Liviu a răspuns (pentru darrio2007):

Vezi ce inseamna sa fumeze si sa nu invete sa imparta? Ea e high, si eu nimic sad pfu cata rautate...

| darrio2007 a răspuns (pentru Liviu):

Asa e, mai Liviu.

| anonimg a răspuns:

Daca are un parinte rau famat(dar trebuiesc si dovezi) atunci nu cred ca ar fi greu sa il adopti. Trebuie sa iti angajezi un avocat si sa dovedesti ca prin venitul tau te poti intretine si pe tine si pe baiatul acela.

| Fatamuntilor a răspuns:

Adoptile in Romania se fac destul de greu.
Daca vrei sa ajuti acel copil, anunta Protectia Copilului.
In cel mai bun caz il poti lua in plasament.Dar trebuie anchete de tot felul!
Ce stiii tu despre cum sa creste un copil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impresionanta povestea acestui copilas, din pacate mai sunti destui in situatii asemanatoare. Dar a avut "noroc" sa întâlneasca o persoana buna ca tine. Nu stiu care sunt procedurile sa il adopti, dar daca ai bani stai linistita ca poti sa rezolvi. Daca acel nimeni il va cauta pe baietel o va face nu pentru ca il intereseaza ci pentru bani, daca va afla ca e la tine. Daca intrrvine politia ii spui in ce hal l-ai gasit si copilul va povesti si el adevarul. El cu siguranta e de acord sa ramana cu tine si sa iasa din calvarul ala.Esti de apreciat pentru aceasta fapta, practic i-ai salvat viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarut mana! Infiati si copii trecuti de 18 ani?

| Peridava a răspuns:

Pentru adoptie, este nevoie de acordul parintilor. Asa este legea. Nu mai spune peste tot ca esti bogata. Tatal betiv te va santaja cu acordul, cerind tot mai multi bani. Fiind singura, va fi greu cu dosarul de adoptie. Dar, cu un avocat bun, incearca. Va dura, fii pregatita. Era bine daca chemai de prima data salvarea. Poti anunta protectia copilului pentru o ancheta la tata. Cu anchetele lor vei avea o usa deschisa.

| cineva666 a răspuns:

Bravo happy ai un suflet bun. ai grija de acel pui de om cum ai avut si pana acum happy daca tot iti permiti si dumnezeu v a avea grija de tine happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cineva666):

" daca tot iti permiti si dumnezeu v a avea grija de tine" asta pana da o masina peste ea sau ii cade ceva greu in cap sau face cancer sau este omorata pe strada de vreau nenorocit. dar da, ai dreptate, dumnezeu o va ajuta pana ceva rau se intampla. dupa ce mai conteaza big grin

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt singuru caruia ii se pare povestea asta cusuta cu ata alba? Adica is singuru care chiar nu crede? Unde sa mai pomenit atata facere de bine? Mna, tu ce zici? laughing As intreba-o insistent pe unde sta, poate ma impiedic si eu in drumu ei blushing hihi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Nu esti. fetele ( mai ales cele bogate ) la varsta ei numai pot de cluburi si modele de unde atata facere de bine dar nu imi bat capul. mai mult m-a amuzat comentariul cu "dumnezeu va avea grija de tine". laughing va avea, la fel ca si aia care mor din accidente. de toti are grija dzeu asta, tare ocupat mai e. poate de aia ii lasa pe majoritatea sa moara aiurea

| cineva666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne fereste

| cineva666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cineva666):

Adevarul doare a? stai linistita ca doar am facut putin misto, oricum cine ia un religios in serios in ziua de azi.

| cineva666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine 'tac' happy. oricum esti cam rautacios

| anonim_4396 a răspuns (pentru cineva666):

Rautacios e chiar dragut. de fel sunt facut misogin de catre fete pentru ca le zic verde in fata, s-au invatat mai toate ca baietii sa fie doar de acord cu ele nu sa gandeasca de fapt cu capul de pe umeri.

| cineva666 a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine happy

| PhotographyIsLife explică:

@Readetot, intr-adevar, exista prea multe cazuri de acest gen in Romania. Cand vad baieti de 10-11 ani plangandu-se ca nu au IPhone, iar copilul asta a ramas cu gura cascata cand a vazut atatea carti la un loc si ca aveam atata mancare. Si sunt sigura ca vrea sa ramana cu mine, pentru ca astazi dupa ce am plecat de la spital mi-a spus si citez "Pot sa raman peste noapte? Nu vreau sa va cauzez probleme, maine dimineata voi pleca." si am stat jumatate de ora sa-l calmez si sa-i explic ca nu trebuie sa plece nicaierihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru PhotographyIsLife):

Ok, pe mine m-a impresionat mult sincer, cum poate un copilas sa treaca prin atatea si cat de rai sunt oamenii...sa il bata in halul asta si sa il lase sa moara de foame ca un animal. E un suflet parasit si sunt sigura ca ii lipseste figura materna, dar cu timpul te va vedea pe tine in acest fel, sper ca acel mizerabil sa nu se intereseze de el, sa nu il caute si sa il poti tine la tine fara probleme, daca acum e curat, ingrijit si diferit nici nu o sa il mai recunoasca. Ti-am scris un mesaj in privat.

| PhotographyIsLife explică (pentru anonim_4396):

Am niste probleme cu validarea contului si nu imi este permis sa raspund la mesaje private din pacatesad Dar aici este raspunsul la mesajul tau: Partea buna este ca lucrurile s-au calmat pentru moment. Am fost cu el la medic si am aflat ca are niste probleme de sanatate minore in comparatie cu ce griji im faceam eu. Am vorbit cu un abocat, care a mai avut cazuri de genul in strainatate si mi-a explicat ca banii primeaza si nu am de ce sa ma ingrijorezhappy Am atatea lucruri de facut! Luni vine un profesor si va invepe cursurile acasa, trebuie sa merg cu el la cumparaturi, sa-i fac camera… Vreau doar sa-l fac sa se simta mai bine decat in toata viata lui, sa vada ce inseamna sa ai pe cineva alaturi care sa iti faca toate mofturile. Iar legat de partea cu recunoscutul, chiar e de nerecunoscut! Este incredibil cat e de superb baiatul asta sub aparenta aia de copil al strazii cu haine jerpelite si plin de noroi si sange...

| anonim_4396 a răspuns (pentru PhotographyIsLife):

Da, statusul de utilizator junior nu iti permite sa trimiti mesaj in privat. Ma bucur pentru el si tu chiar esti o persoana deosebita, esti bogata dar generoasa happy Si din ceea ce a zis el, referitor la faptul ca nu vrea sa iti faca probleme, asta arata ca are o gandire matura, datorata problemelor prin care a trecut, in comparatie cu copii din generatia actuala care nu pot sta fara telefoane/tablete. Cred ca raspunsul lui ClarkGable era acela, adica: fara cuvinte, cred.