| Delocimportant a întrebat:

Am o problema grava: eu am fost impreuna cu o fata, timp de 1 an jumate, si, ea, dintr-o relatie anterioara, avea doi copii, unul de 5 ani, si altul de 1 an. Am locuit impreuna cu ea. Ea s-a despartit de mine pe motiv ca, in lipsa ei, cand ea era la munca, si cand eu am ramas acasa cu copiii, i-am batut copilul cel mic. Eu nu i-am batut copilul, insa, a doua zi, dupa ce s-a despartit de mine, ea a mers la spital cu copilul, care avea ochii umflati, si a fost chemata acolo politia si protectia copilului. Azi, dupa 4 luni, am fost chemat la politia din judetul ei, care e la cateva sute km distanta. Ea a depus plangere impotriva mea, adica mi-a facut dosar, ceva de genul. Ce se intampla daca nu ma prezint la politie? O sa vina acasa politia dupa mine si ma va aresta, si voi face inchisoare?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca nu te prezinti se va emite un mandat de aducere si poti fi dus fortat. Aceasta va mai ridica un semn de intrebare asupra ta, asa ca te sfatuiesc sa te duci. Inainte de a merge ar fi bine sa consulti un avocat si sa fii insotit de unul.
2.Nu spui pentru ce infractiune ai fost citat, respectiv art.197 CP - rele tratamente aplicate minorului ori art.193 CP - lovirea sau alte violente.
Politia nu te va aresta in asemenea situatie, n-ar avea nici un rost si nici motiv, avand in vedere ca nu stai cu femeia.
In urma plangerii penale a femeii vei avea dosar penal si, in functie de ce se va rezulta din urmarirea penala, procurorul te poate trimite in judecata sau poate clasa dosarul.
Daca te trimite in udecata atunci depinde de ce vor hotari judecatorii, in baza probelor existente, respectiv te pot condamna sau achita.
Parerea mea este ca, daca nu exista alte probe impotriva ta, atunci nici macar nu vei fi trimis in judecata.

| Delocimportant explică (pentru Ioandelasal):

Si, incepand din acest moment, orice s-ar intampla, am deja cazier...sau inca nu?
Pot fi sigur ca, daca nu ma prezint la sectie, o sa fiu dus cu forta?
Cum adica judecatorii ma pot "achita"? Adica la amenda te referi?
Ce inseamna ca dosarul poate fi "clasat"?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Delocimportant):

1.Nu ai cazier udiciar, vei fi inscris in acesta doar dupa o condamnare penala definitiva, daca vei fi condamnat.
2. Poti fi sigur.
3.Nu ma refer la amenda. Judecatorii te achita daca nu constata ca esti vinovat sau ca n-ai facut nici o fapta penala, respectiv nu te condamna.
4.Inseamna ca procurorul constata ca nu esti vinovat si nu mai trimite dosarul in instanta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te duci, si o dai pe vaca in judecata pentru calomnie/acuzatii mincinoase. Asta presupunind ca tu spui adevarul.

| Delocimportant explică (pentru GabiDumitrescu):

Si atata tot? Daca o sa fiu crezut, ce se va intamplat? Dar daca politia nu ma va crede, ce se va intampla?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Delocimportant):

Meh, mi se pare un mare rahat din partea vacii. Mergem pe varianta in care tu nu te-ai atins de ala mic in sensul bataie. De ce avea ochii umflati? Racit ceva in perioada respectiva? Ai vazut certificatul medico-legal? Pe chemarea aia de la politie ce scrie? Presupun ca nu sunt cine stie ce detalii. Te-a sunat sa iti propuna vreo suma ca sa renunte la plingere? Copilul ala de 5 ani a fost cu voi, nu? Deci a vazut ca nu l-ai batut pe frate-su, corect?
P.S. Macar sugea bine p*&a vaca? Se pare ca ai de tras acum... pentru viitor, nu uita ce zic americanii "Don't stick your di&k in crazy"

| Delocimportant explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am vazut certificatul, si nici nu am primit citatia acasa...inca. Dar a fost sunat unul dintre membri familiei mele, de catre cineva de la sectia de politie din acel oras, si a fost intrebat unde sunt eu, si daca stie ceva despre mine. I-am zis ca, daca il mai suna, sa ii spuna ca nu stie nimic despre mine. Poata sa vina politia acasa dupa mine, si sa ma duca cu forta la acea sectie?
Nu, nu sugea p*&a vaca, ca, cica ea "nu face asa ceva".
Copilul ala de 5 ani i-a zis la ma-sa ca a auzit cum l-am batut pe ala mic, si cum il loveam.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Delocimportant):

Deci pana la urma l-ai batut sau nu l-ai batut? Cel mai bine te duci de buna voie, ca o sa fie mai nasol daca te gasesc dupa aia. Nu sintem in 1700 toamna sa zica ruda ca nu stie unde esti si gata, sa fii dat pierdut.

| Delocimportant explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu recunosc nimic, ce se poate intampla?
Daca imi recunosc fapta, ce mi-i se poate intampla maxim?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Delocimportant):

Aha, deci l-ai batut. Cit de timpit poti sa fii sa dai intr-un copchil care nici macar nu poate sa te injure inapoi? Sper ca macar nu ai votat cu psd-ul...
... in alta ordine de idei, la cum e legea in Romania, daca ala mic nu crapa sau ajunge o leguma in urma bataii, si presupun ca nu e cazul, cel mai probabil nu o sa patesti nimic. In cazul in care as fi procuror, te-as baga la bulau macar o luna, asa, de control.

Răspuns utilizator avertizat
| Mejdej a răspuns:

Deci daca nu te prezinti in termenu in care iti spune, va veni baieti cu duba si te va duce cu forta.

| Delocimportant explică (pentru Mejdej):

De parca as fi ceva tip periculos, incat sa trimita duba dupa mine...winking

| ninimiminiminimi a răspuns:

Te duci, si o daiin judecata pentru acuzatii mincinoase.

| ksmcosmina a răspuns:

Daca nu te prezinti la politie cand te cheama, si nu te prezinti de fiecare data cand esti chemat, o sa vina dupa tine acasa.