| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă! oh go on Marți mi-am luat un bilet de troleibuz (o călătorie), iar doamna aceea mi l-a dat rupt într-un capăt (nu în partea în care se validează). Dacă știam că nu e voie să fie rupt, nu-l luam, dar n-am mai pățit niciodată așa. Azi m-am urcat pe troleibuz și mi-am validat acel bilet, punându-l în buzunar. Mai târziu, se urcă 3 controlori. Vine unul la mine; îi dau biletul și... :
El : Unde e cealaltă parte din bilet?
Eu : Așa l-am cumpărat.
El : Îl vezi pe asta? ( și îmi arată un bilet întreg, compostat pe o parte, unde mi-era mie rupt). Așa ai făcut și tu, l-ai compostat pe o parte și ai rupt partea aia.
Eu : Da` se poate composta și pe partea aia, pe care nu scrie "Aici se validează"?
El : Da, că sunteți șmecheri și faceți ce vreți.
Eu : Da` biletul ăsta așa l-am cumpărat, marți.
El : Un buletin, te rog.
Eu : N-am.
El : O legitimație.
Îi dau legitimația.
El : Să mergi la poliție să-ți scoți legitimația, când ai 23 de ani.
Eu : Da hai să mergem de unde am cumpărat biletul, să vedem cine o fost marți acolo și să vorbim cu doamna, să vedem dacă ea mi-o dat biletul rupt sau l-am rupt eu.
El : Nu mergem, că asta-i vrajeala de-a ta.
Și m-am ridicat și am coborât, de nervi.
Ce pot face? Îmi pot face altă legitimație? Îmi dă legitimația dacă mă duc săptămâna viitoare după ea, la poliție? Sau mă duc să fac plângere la poliție? Sau mă duc la poliție/Urbis și caut pe acel controlor să mergem împreună acolo de unde mi-am luat biletul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Ce legitimatie i-ai dat? Oricum, nu avea dreptul sa ti-o retina si tu trebuia sa i-o ceri.
2.Sigur ca trebuie sa ti-o dea.
3.Ce plangere sa faci la politie?
4.Doar la nevoie, daca te amendeaza, poti face plangere contraventionala si indici ca martor pe acea femeie de la care ai cumparat biletul, bineinteles dupa ce te convingi ca o sa depuna marturie in favoarea ta. Numai bine!

| AngiiiBlake a răspuns (pentru Ioandelasal):

1. Legitimatia de abonat, cu care imi fac abonament. happy
3. Poi n-are voie sa ma acuze pe nedrept, trebuia sa vina cu mine la doamna care mi-a dat biletul.
Oricum, cunosc o persoana care conduce troleibuz, tot de-acolo, si o sa-mi scoata legitimatia azi (daca reuseste). oh go on

1 răspuns: