| TtsCtl a întrebat:

Am o problema mai grava din perspectiva mea. In urma cu 2 luni am facut un accident la munca ( lucrez pe masina),am anuntat seful cum e normal, iar el nu a anuntat accidentul, a reparat masina, apoi mi-a oprit tot salariu luna trecuta si luna asta fara acordul meu, adică nu m-a intrebat nimic, pur si simplu mi-a oprit bani. Nu m-a pus sa semnez vreun act ceva precum ca sunt de acord sa mi se opreasca salariu. Stie careva ce e de facut in acest caz? Se pricepe careva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TtsCtl explică:

In mod legal, pentru a retine din salariul tau, trebuia sa-ti dea o decizie de imputare a sumei necesare reparatiei, in care sa motiveze ca ai fost de vina. De asemenea, chiar daca ai fost vinovat, nu avea dreptul sa-ti retina intregul salariu, ci doar pana la 1/3 din salariu.
Vorbeste cu seful si solicita sa-ti dea salariul. Daca nu vrea poti da firma in judecata si precis vei castiga.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pe ce masina lucrezi, ce accident ai facut si urmarile acestuia. Spune detaliile respective si o sa-ti dau un raspuns concret.

| TtsCtl explică (pentru Ioandelasal):

Curier, am intrat in stalp s-a rupt fuzeta in mers aveam maxim 15km/h, dar nu am putut dovedi ca accidentul a fost dintr-o defectiune tehnica pentru ca el a dus masina la un mecanic pe care il cunostea. Nici o victima nimic.

| TtsCtl explică (pentru Ioandelasal):

Curier, am intrat in stalp, aveam maxim 15km/h, debia iesisem din curte. Mi s-a rupt fuzeta dar nu am avut cum sa dovesc pentru ca el a dus masina la un mecanic pe care il cunostea el si a reparato. Nu au fost victime nimic.

| TtsCtl explică (pentru TtsCtl):

Iesisem din curte, eram in treapta 1 si cand sa dau treapta 2 m-a tras volanu dreapta fara sa mai reactioneze.

| TtsCtl explică (pentru TtsCtl):

Mersi frumos

| TtsCtl explică (pentru TtsCtl):

In mod legal, pentru a retine din salariul tau, trebuia sa-ti dea o decizie de imputare a sumei necesare reparatiei, in care sa motiveze ca ai fost de vina. De asemenea, chiar daca ai fost vinovat, nu avea dreptul sa-ti retina intregul salariu, ci doar pana la 1/3 din salariu.
Vorbeste cu seful si solicita sa-ti dea salariul. Daca nu vrea poti da firma in judecata si precis vei castiga.