| bobonel a întrebat:

Am o suma de lei mai mare si vreau sa ii schimb in euro.Credeti ca e ok sa merg la o casa de schimb valutar? E in siguranta? Nu ma duc la banca fiindca e cursul mai mare.

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| oz_1736 a răspuns:

Eu nu am schimbat niciodata la banca. Am cautat cel mai bun curs la o casa de schimb

| bobonel explică (pentru oz_1736):

Adica imi e teama sa nu primesc bancnote false

| Salontanul a răspuns (pentru bobonel):

Nu se joaca nimeni cu asa ceva. Acum casele de schimb sunt obligate sa aiba camere de luat vederi. Daca se intampla ceva le retrage licenta si se aleg si cu puscarie.

| bobonel explică (pentru Salontanul):

Ok! Din asta inteleg sa merg 100% fara griji.

| Salontanul a răspuns (pentru bobonel):

Da! In 90 si ceva la suta din cazuri nu se mai fac tampenii.

| bobonel explică (pentru Salontanul):

Sper sa nu se intample tocmai la mine, tinand cont ca suma pe care vreau sa o schimb este de ordinul zecilor de mii de euro

| Salontanul a răspuns (pentru bobonel):

Uitat-te si pe net ai sa vezi ca sunt mai mult tentative de a pacali casele de schimb valutar de catre clienti. Daca n-ai curajul ia-ti cu tine doi martori (3 oameni straini unul de altul au voie sa circule pe strada) si pune-l pe unul sa filmeze din strada pana intri si dai banii.

| Stropdeploaie a răspuns:

Eu n as face aceasta prostie! Nu de teama ca m ar jefui vreun talhar! Dar in perioada asta as iesii in pierdere! Acum depinde de ce vrei sa i schimbi? Vrei sa pleci pe undeva? Daca doar vrei sa i pui deoparte in euro...Te sfatuiesc sa i lasi asa in lei! Sau mai bine cumpara aur!

| bobonel explică (pentru Stropdeploaie):

Pe ce te bazezi cand spui ca as iesi in pierdere?

| Stropdeploaie a răspuns (pentru bobonel):

Pai te ai interesat cat este euro? Aproape 5 lei...Crezi ca va mai creste in urmatoarea perioada? Cand totul va reveni la normal? Doar daca vrei sa risti si te gandesti ca poate va fi o criza economica ceva...

| bobonel explică (pentru Stropdeploaie):

E 4.85..mai e mult pana la 5.Si app. dupa parerea mea se profileaza o recesiune daca nu chiar criza economica.

| mariaioana289 a răspuns:

Nu se pune problema de vreun pericol