| bnutrino18 a întrebat:

Am o verisoara de 15 ani, si numai suporta viata de acasa..parintii ei sunt cam rai cu ea,adica ii interzic multe, nu are o viata perfecta. Si ea are un iubit care a implinit acum in mai 19 ani. Vrea sa plece cu el. politia ii poate face ceva acelui baiat? daca parintii ei fac reclamatie la corupere de minori. Ii poate face ceva daca ea a plecat de buna voie? nu a fost batuta,violata, rapita..nici fortata sa plece de acasa, si nu vrea sa se mai intoarca acasa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Ce ii interzic parintii si de ce socoti tu sau socoate ea ca nu are "viata perfecta" si ca parintii "sunt cam rai cu ea"? De fapt ce intelegi tu prin viata perfecta la 15 ani?
2. Politia nu o sa faca absolut nimic, nu are atributii si nici drepturi in acest sens. Numai daca iubitul i-a promis ca o sa se casatoreasca cu ea fapta poate fi incadrata la infractiunea de seductie, citez:
"ART. 199. Seducţia
Fapta aceluia care, prin promisiuni de cãsãtorie, determinã o persoanã de sex feminin mai micã de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Împãcarea pãrţilor înlãtura rãspunderea penalã."
Doar parintii pot face o actiune judecatoreasca prin care minora sa fie obligata sa se reintoarca la domiciliul parintilor si, daca obtin acea hotarare, abia atunci poate interveni politia pentru a ajuta executorul judecatoresc sa o puna in aplicare.

10 răspunsuri:
| Rayzzor a răspuns:

Nu are voie.Parintii ei raspund de ea pana la 18 ani.Si serios? Adica...la 15 ani vrea sa fuga de acasa?

| thewomaninwhite a răspuns:

Daca s-a culcat cu ea poate sa-l acuze de corupere de minori

| Komy15 a răspuns:

Daca parintii sa-i fac o reclamatie la politie poat sa ii faca acelui baiat destul rau pentru ca verisoara ta nu e o persoana majora. Dar mai bine mai indura 3 ani si apoi o sa fie OK.

| Sweety27 a răspuns:

Pana la 18 ani, se considera ca orice om, nu are discernamant, adica nu poate decide de unul singur ce e mai bine pentru el, deoarece poate fi foarte usor influentat. Tocmai de aceea, exista drepturile parintesti! sau drepturile de tutela! Atata timp cat tu ai parinti (oricum se comporta ei cu tine si nu au fost scosi din drepturile parintesti de catre o institutie care se ocupa cu asta), ei vor decide soarta ta, pana la 18 ani! Da, politia poate sa il acuze pe acel baiat ca profita de naivitatea ta si ca atunci cand tu ii spui: "iubii eu fug de acasa si vin sa stau cu tine", el trebuie sa-ti anunte parintii! Daca nu, e vinovat de corupere de minori si se face puscarie din asta, chiar de te trantesti tu cu funduletul de pamant si spui ca il iubesti si ca ai mers de buna voie. Declaratia ta este egala cu 0 pana la 18 ani. Parintii sunt cei care declara in locul tau. Si ce inseamna "nu are o viata perfecta"? Nu o lasa in club in fiecare noapte? Nu-i da 500 ron pe sapt de cheltuiala? O obliga sa invete? Draga mea, daca tii la tine sau la prietena ta, spune-i (sau intelege tu) ca NU asta inseamna o viata rea! Daca mai ai intrebari... iti stau la dispozitie. Si eu am fost cuprinsa de focul iubirii cand aveam 16 ani, iar el avea 24. Si eu gandeam ca tine atunci.

| Minks a răspuns:

Nu mai suporta viata de acasa? De ce? I-au interzis sa iasa cu iubitul ei de 19 ani?
Dar vai, ce viata tragica duce. Banuiesc ca e invidioasa pe copiii din Lumea a III-a, nu?

Fiti ma serioase, la 15 ani nu-ti iei lumea in cap. N-are resursele necesare sa se intretina singura.
Ma rog, nu mai zic nimic. Observ moda asta la din ce in ce mai multe bighidoaice d-astea ce abia au intrat la pubertate. Prin absurd, o lasa ala gravida si o arunca in strada. La usa cui o sa bata, nu tot la a parintilor? Pardon, am uitat, la 15 ani e o femeie independenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt rai cu ea? faptul ca ii interzic sa fie distractia unuia de 19 ani inseamna ca sunt rai? ca ii ofera o casa, masa, haine, educatie inseamna ca sunt rai? inseamna ca e ea proasta, e doar o alta copila dezorienatat care crede ca tot ce zboara se mananca...pana o pocneste viata peste cap. are impresia ca ala o sa o intretina? se plictiseste de ea si o trimite la masa acasa, plus ca el poate face inchisoare pentru corupere de minori

| soricelulRulz a răspuns:

Nu conteaza ca ea vrea sau nu tot se numeste 'corupere de minori' si se ajuge in instanta cu cazuri de genu in 90% din cazuri, eu zic sa stea cuminte ca se baga intr-o prostie

| VadTot a răspuns:

Cum adica nu mai suporta viata de acasa? Dar ce se intampla cu ea acasa? Este maltratata? Violata Batuta? Deci se poate duce la politie..si reclama parintii. ok?
Ca Fata Este indragostita si din aceste motive nu se mai intelege cu parintii asta i alta mancare de ciorba pe care mai bine ar face in asa fel incat sa o termine pana la ultima lingura!

In Viata la un momendat trebuie sa respecti anumite reguli..Probabil si in casa la ea..Regulile sunt calcate in picioare si totusi are o varsta Destul de imatura incat nici nu si poate da seama. ce i cu ea de fapt~~Probabil are impresia ca l a intalnit pe Harap alb Calare pe un cal..Nici decum asa ..Respectivul la o adica in caz ca ea ar ramane insarcinata stii cum se desparte de ea!

| bnutrino18 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu i-a promis casatorie. Ei se iubesc foarte mult, si vor sa stea impreuna. Ea crede ca este ff pregatita pentru asta. Dar vrea sa se mute cu el.Insa nu stie sigur daca politia ii va face ceva acelui baiat.din momentul in care ea declara ca vrea sa stea cu el de buna voie, si nesilita de nimeni. Asta nu stie. Va face puscarie? In cazul in care parintii ei se duc la politie, si ea va declara ca el nu a abuzat de ea, si ca vrea sa ramana cu el?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru bnutrino18):

Ti-am spus ca politia nu se amesteca in asemenea cazuri, decat daca ar exista o hotarare judecatoreasca de inapoiere la domiciliul parintesc si aceasta nu ar fi respectata de cel in cauza, asa ca nici vorba de inchisoare sau amenda, nu s-a savarsit nici o infractiune, daca fata are peste 15 ani.
Parerea mea, la fel ca si a altor utilizatori, este ca fata trebuie sa se gandeasca foarte bine si sa foloseasca ratiunea si nu numai inima.