| Dragosdoar a întrebat:

Am o viziune foarte pesimista despre Uniune Europeana. Desi acest bloc comunitar consolidat aparent pentru pace si prosperitate suna atat de bine,nu cred ca va mai tine prea mult. Intentiile din spatele UE nu sunt rele, nu ma intelegeti gresit. La prima aparitie te intrebi daca chiar exista vreun motiv sa fii impotriva acestei uniune europeana, dar ingrijorarea mea e ca se indreapta spre o politica mult prea socilalista si spre un sistem socio economic mult prea centralizat.
La fel ca si caderea URSS,ce a avut un progres atat de maret timp de aproape un secol, asa vad si sfarsitul UE.
Voi?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ingrijorarea mea e ca se indreapta spre...un sistem socio economic mult prea centralizat."

dacă n-ar fi (finalmente) centralizat, cum vrei să fie uniune?

| Mosotti a răspuns:

Da, UE va pica mai devreme sau mai tarziu, SUA doreste asta si a si zis-o ca UE trebuie sa cam dispara, scopul e sa nu cumva sa-i concureze economic pe SUA, de aia incepe Trump sa le puna restrictii la nemti pe exporturile de masini si asa mai departe. Cat placinta era mare, erau amici aparent, acum nu.

Si cum nemtii nu vor sa faca ca ei, cum pac ii ameninta ca le taie exporturile catre ei, ca Germania sa in general pe exporturile de masini, mai ales catre Sua.
Deci scopu din spate e foarte negru, nu ca nu e rau.
Si cum nu mai sunt bani, Italia, ala ala alalalt vor toti de la nemti, nu le mai da si gata "aaa pai iesim din UE ca ne-ar fi mai bine", si uite asa se duce dracului.

Un socialism e necesar dar f bine aplicat si combinat cu ceva capitalism, oricum capitalismul pur nu va mai merge, de aia economia globala pica continuu si vine criza extrem de neagra, nu mai au piete de desfacere si s-a saturat piata, fara piete de desfacere nu ai capitalism! Si cand nu mai mergea, faceau razboi ca sa reseteze pietele, dar acum nu au mai putut face in anul 2000 al treiea WW, ca-s nuclearele.
Asa ca nu va mai merge acest sistem.

Ce rost are sa schimbi telefonul la an cand daca iei unu tare, te tine 4 ani f bine? Ce sens are sa schimbi masina la 4 ani cand ea tine minim 10 ani lejer sa mergi f bine cu ea.
E bine sa se produca pe comanda cumva, doar cat e nevoie.
Plus poluare inutila de la supraproductie care ne va chinui, ca nu murim repede.

| cristimihailov a răspuns:

Ca in orice familie, unul se vrea seful. Cand sunt catia de mai mare putere inclina balanta.

Dar pentru ca toti voteaza si pot sa puna bete in roate, aici incepe circul.

O sa dureze inca o perioada destul de mare, pentru ca de 70 de ani aproape e pace in europa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai puteam eu daca nu stiam parerea ta