| AC4S4 a întrebat:

Am observat la multi romani ca au cel putin o idee pe care ar impune-o fortat. Unii vor vaccinuri, altii ore de educatie sexuala, altii armata, obligatorii, fara discutii.

Voi ati avea vreo idee pe care ati impune-o dictatorial? Daca da, care si de ce?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Cersetoria = crima, prea multi intaind mana.
Cod vestimentar anti-stradal, prea multi imbecili care considera ca hainele stradale ii valorizeaza pozitiv.
Interzicerea accesului plozilor pana la 10 ani la interent, prea multi plozi care stiu doar trendul, nu si scoala.
Toti muncesc, indiferent de situatie financiara, aspect, fizic, incluzand si oamenii cu handicap.
Manele, populara, melodiile asiatice, rapul, etc = crima organizata impotriva decentei culturale.
Acordarea ajutorului social numai persoanelor ale caror acte corespund cu conditia fizica/psihica.
Eliminarea religiei si a fanaticilor religiosi.

Si, ceva ce mi-e indiferent de opinia celorlalti: eliminarea tuturor tiganilor, scuze, rromilor, care nu muncesc legal, a plozilor care nu merg la scoala, eventual strangerea intr-un centru (pot sa-l si denumesc, chiar daca-mi va fi stears raspuns: "lagar" prietenos) dedicat pentru majoritatea parazitilor al caror scop este practicarea josnicirilor.

| AC4S4 explică (pentru LPCTSTR):

De unde v-ati inspirat? Germania nazista, China si Coreea de Nord?

| LPCTSTR a răspuns (pentru AC4S4):

Mie nu-mi vorbesti cu "v-ati inspirat"... las' ca-ti stiu jocul.
Suntem pe TPU, nu la judecatoria Vaslui, ok?
Aici suntem eu, tu, ei, noi; nu dmv, nu dn, nu dna.

| AC4S4 explică (pentru LPCTSTR):

Incerc sa nu tutuiesc, nu stiu niciodata cu ce persoana discut.

| LPCTSTR a răspuns (pentru AC4S4):

Pe TPU nu ai de ce sa-ti faci griji.
Pe internet suntem o "familie", nu e nevoie de politeturi.

Referitor la inspiratie, n-a exista vreuna, asta consider ca ar trebui sa existe pentru a idealiza cat mai mult o societate moderna, demna de anul 2020, secolul 21, eonul fanerozoic, era cenozoică, perioada cuaternară, epoca holocenului.

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, as impune ore de educatie de bune maniere, la TOATE nivelele de scolarizare.
In al doilea rand, as impune pregatire in scoli pentru viata practica: pregatire de prim ajutor, educatia muncilor casnice (gatit, curatenie etc.), precum si initiere in lucrarile practice, necesare oricand omului ("cum sa repari lucrurile simple").
In al treilea rand, as impune examinari severe pentru cei care candideaza la functii de conducere: testare psihologica, testare de inteligenta, concurs de admitere pentru postul vacant.

Mai sunt multe lucruri care s-ar impune de reglementat strict, cum ar fi raspunderea pentru pagube create prin neglijenta sau rea credinta, etc.

| AC4S4 explică (pentru Bula):

Acestea sunt, cu adevarat, impuneri cu bun simt. Mai ales educatia de bune maniere. Ar rezolva multe lucruri in domeniul coruptiei sau violentei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vaccinarea as impune o obligatoriu. e o masura care salveaza vieti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa stea femeile pe tocuri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

As simplifica sistemul de impozitare si as incepe sa ii execut pe toti aia cu combinatii gen droguri, trafic de persoane, evaziune la nivel inalt. A, da, si as elimina banii fizici simultan cu masura de mai sus. Legat de educatie, nu ar fi nevoie sa o bag nimanui pe git, doar ca e si acolo de lucru la greu. Degeaba obligi pe unii sa ii educi intr-o anume directie sau sa ii vaccinezi, daca sunt prosti de bubuie si cred toate elucubratiile peste care dau pe FB din prima, fara sa petreaca macar un minut ca sa se gindeasca si sa caute si alte referinte.

| LoveSleep a răspuns:

Eu aș impune forțat orice nu ai vrea tu să fie impus forțat și în câțiva ani am crește și noi ca nație.

| AC4S4 explică (pentru LoveSleep):

Cred ca vedeti presupusul viitor cu capul in jos.

| LPCTSTR a răspuns:

Da... mai bine citesc eu insumi poezii decat s-ascult un terminat de viata care citeste pe ritm.

| JicaContra a răspuns:

"Unii vor vaccinuri"... eu am auzit pe dos, toti vor sa nu se mai vaccineze, cica, ca vaccinurile ar fi periculoase ca asa a spus Bill Gatez, si doar ala stie mai bine fiind marele si tarele cel mai bogat om din lume care a fondat Mircosoftii

eu as impune dictatorial ca TOTI sa fie sclavii mei big grin

| AC4S4 explică (pentru JicaContra):

De cand este "toti" inversul la "unii"? "Toti" este inversul la "Nimeni".

| JicaContra a răspuns (pentru AC4S4):

Esti tare la semantica, DAR
poti sa spui cu mana pe pipota ca, CHIAR... NU ai inteles ce vreau sa spun?!?

| AC4S4 explică (pentru JicaContra):

Am inteles ce spuneti, dar mi-ati intors cuvintele intr-un mod eronat.

| JicaContra a răspuns (pentru AC4S4):

NOPE, nu am facut asta, ai spus "unii vor vaccinuri" nu-i asa?!?
ei bine NU am auzit pe nimeni care sa VREA vaccinuri, everrr

asta, evident, in afara de propaganda de la tembelizor care spune ca vaccinurile TREBUIE facute si ca nu au nici pe dracu'... si e doar teoria constipatiei, asta, conspiratiei

dar, daca tu reusesti sa imi dai un exemplu cu unii care chiar vor vaccinuri, sunt deschis la minte si o sa iau in considerare tongue

| AC4S4 explică (pentru JicaContra):

In general oamenii cu inclinatii de stanga. Sunt partide care au spus clar ca sunt pentru vaccinarea obligatorie (USR sau ProRomania). De asemenea, si oamenii care au ca surse de informatie diversi youtuberi sau vedete, de genul Andreei Balan.

| Panamax a răspuns:

Depinde de fiecare cat se lasa manipulat.
Mass Media canta pentru cine plateste mai mult.
In industria vaccinurilor interesele sunt prea mari ca sa mai fim siguri de ceva.
S-au platit zeci de milioane de dolari in anii 70 doar ca sa creasca consumul de lactate si de carne chiar daca se stie nu fac bine sanatatii.
Cresterea animalelor este sursa nr 1 de poluare in lume, de 5 ori mai mare decat toata industria auto dar prostimea crede ca e de la masinile diesel.
După alcoolism şi fumat, consumul de carne este cea mai răspândită cauză de mortalitate în ţările din Europa, SUA, Australia.
Industria cărnii de vită a contribuit la mai multe decese în America decât toate războaiele din acest secol, toate dezastrele naturale şi toate accidentele de automobil luate împreună. În cazul în care carnea de vită este ideea ta de „hrană adevărată pentru oameni adevăraţi" (slogan al industriei în SUA), ar trebui să te asiguri că locuieşti într-adevăr aproape de un spital bun.
În SUA, poluarea cauzată de fermele de animale este de 130 de ori mai mare decât cea determinată de oameni, iar agricultura destinare hranei animalelor contribuie mai mult la poluarea apei decât toate oraşele americane şi toate ramurile industriale.
Peste 50% din poluarea apei în Europa este cauzată de creşterea de animale în masă. Azotatul rezultat din agricultură a pătruns deja atât de adânc în pânza freatică, încât unele mărci de apă minerală nu mai corespund valorilor directivelor pentru apa de consum.
În Olanda, majoritatea precipitaţiilor provin de la amoniacul din grajdurile vacilor – ele cauzează mai multe pagube ţării decât toate automobilele şi uzinele la un loc. Nitratul din bălegarul lichid eliberat în atmosfera sub formă de amoniac este o otravă pentru mediul înconjurător, cauzând aşa-numita ploaie acidă şi alte depuneri conţinând acizi.
Amoniacul din materiile fecale animale nu se rezumă la a deţine un rol crucial în ploaia acidă. Astfel, aerosoluri secundare se formează în atmosferă prin intermediul amoniacului, sub formă de pulberi în suspensie sau sub formă de praf fin, punând în pericol sănătatea umană. Directorul Ministerului Mediului, Pădurilor şi Agriculturii din Elveţia, Philippe Roche, consideră că 3.700 de oameni mor anual în Elveţia din cauza acestui praf fin. Domnia sa estimează costurile adiţionale de sănătate a se situa în jurul a 4, 2 milioane de franci elveţieni pe an.
O persoană ar putea face duş zilnic un an de zile cu aceeaşi cantitate de apă necesară producerii unui singur kilogram de carne.
În Asia, cele mai sărace segmente ale populaţiei suferă în mod deosebit din cauza consumului enorm de apă necesar producţiei de carne.
Aproximativ 90% din emanaţiile de amoniac din agricultură provin din bălegar şi bălegar lichid. Cercetările ştiinţifice identifică în mod cert creşterea animalelor în masă ca fiind una dintre cauzele majore ale distrugerii pădurilor.
Solicitarea intensivă a ugerului unei vaci de lapte necesită de cele mai multe ori tratament medicamentos pentru prevenirea infecţiilor. Medicamentele administrate ajung apoi direct în ecosistem.
Păşunile pentru vite ocupă deja o treime din suprafaţa pământului planetei noastre. Din 1970, mai mult de 20 milioane de hectare de păduri tropicale au fost transformate în păşuni pentru vite.
Pe aceeaşi suprafaţă de pământ necesară producerii unui kilogram de carne ar putea fi recoltate în aceeaşi perioadă de timp 200 kg de roşii sau 160 kg de cartofi.

As interzice consumul de cadavre de animale.

| Algo098 a răspuns:

Niste ore de educatie sexuala nu ar strica, insa nu cred ca exista o opozitie care sa implice o impunere fortata.

| AC4S4 explică (pentru Algo098):

Exista, chiar daca n-o vedeti.

Daca se adauga treptat ideologii si idei precum "Orientarile LGBT sunt normale" eu zic ca ar strica. Au toti curajul sa spuna acum ca invata doar despre boli si preventii, dar garanteaza cineva ca nu se uratesc lucrurile in 20 de ani precum vedem in unele cazuri din Occident?

| RKBlue a răspuns:

Oprirea BOR din a se mai baga in treburile invatamantului si ale statului.
Oprirea construirii de biserici si construirea de spitale donate.
Legalizarea casatoriilor persoanelor de acelasi sex.
Construirea de piste pentru bicicliști și benzi speciale pentru transportul în comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castrarea pentru pedofili.
Chirurgicala, nu chimica.

| Cksihja a răspuns:

Educație rutieră, cursuri de prim ajutor, cursuri financiare, cursuri despre relații, cursuri despre cum să crești copiii.

| împreunăfacembine a răspuns:

Românul poate fi cel educat sau cel needucat, cel analfabet sau cel cu toate țiglele pe casa, cel prost care nu gândește sau cel care știe ce urmări poate aduce unele situații, etc etc etc.

Așadar, din perspectiva mea privind... Eu le-aș sugera (nu impune) celor care au azi mai multă putere asupra noastră sa fie oameni înainte de toate și sa se gândească ca și ei au pornit tot de jos iar astăzi mulți dintre cei de la conducere sunt mari bogătași datorita banilor pe care ii fura.