| Constantin_Andrei_1997_aWEw a întrebat:

Am plecat din tara prin intermediul unei firme de recrutari. Acum sunt la locul de munca respectiv de o luna! In contractul cu cei din tara scrie faptul ca dupa 30 de zile trebuie sa le platesc suma de 400 de lire si cum ca am 3 zile la dispozitie in caz ca nu ajung la timp la banca. In orasul (satul) in care lucrez nu exista nici o banca, astfel, angajatorul s-a oferit sa ma ajute cu trimiterea banilor (opriti din salariu desigur). Nu ar fi fost o problema daca cei din tara nu m-ar fi sunat dupa fix 30 de zile sa ma ameninte (vorbind foarte violent) cu incheierea contractului si dat in judecata pentru acesti bani. Angajatorul meu spune ca nu are nici o idee cine sunt acestia (desi ei au spus ca tin legatura constant cu angajatorul meu), deci nu au nici o putere asupra contractului meu de munca pentru ca ei de fapt au luat legatura cu firma de recrutari din Anglia, care mi-au spus ca nu e normal sa mi se ceara bani deoarece angajatorul a platit deja ceva. Din cate stiu eu nu este legal sa se ceara bani ambelor parti. Nu mi-au oferit nici un ajutor financiar, biletul de avion si absolut tot mi-am platit singur. De asemeni am primit un e-mail dupa acel telefon in care mi se spune ca "ma incurc in propriile minciuni" cum ca "am trimis banii dar de fapt angajatorul i-a trimis" (am incercat sa ii explic domnului agresiv ca nu am trimis eu personal banii, ci angajatorul, in numele meu). I-am trimis acest contract angajatorului britanic ca sa imi spuna ce sa fac in continuare, daca sa le trimit totusi banii (ceea ce lui i se pare anormal) sau nu. Pana primesc acest raspuns ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Normal ar fi ca tu sa nu platesti nimic, DAR daca tu ai semnat un contract in care te angajezi sa platesti si tu cei 400 de lire, la 30 de zile de munca, atunci este legal si corect, sa platesti suma respectiva.
De ce nu citesti clar contractul ala, sa vezi daca le datorezi bani sau nu?

| Constantin_Andrei_1997_aWEw explică (pentru Violleta2022):

Contractul spune ca ei au prestat servicii... Dar recrutorul britanic mi-a oferit dovada faptului ca aceste servicii (incheiate intre firma romaneasca si firma britanica) sunt complet gratuite pentru mine!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ai grija sa nu dai in 2 parti banii degeaba.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Mare belea.Cu cei din tara ai un contract semnat.Cu angajatorul englez ai doar vorbe(din ce spui tu). Sper ca ai dovezi pentru banii dati angajatorului sa-i trimita in numele tau.Cineva te fraiereste, ai grija insa sa nu o faca ambele parti.

| Constantin_Andrei_1997_aWEw explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Pai acum nu ii mai trimite nimeni, angajatorul a anulat tranzactia pana se lamureste treaba asta! Banii mi-au fost inapoiati... Si sincer sa iti spun in cine crezi ca am incredere? In persoana la care muncesc de o luna si care e langa mine momentan sau intr-un tip cu care nu am vorbit mare lucru decat la telefon si care a mintit in privinta a mai multor lucruri (cum ar fi ca tine legatura cu angajatorul) si care acum ma ameninta si face acuzatii nefondate