| radu1993 a întrebat:

Am plecat dintr-un apartament in care stateam in chirie si am stricat masina de spalat iar propietarul mi-a spus ca-mi face reclamatie la politie daca nu platesc contravaloarea. Intrebarea e daca poate sa ma oblige sa achit suma de bani, chiria era la negru adica fara contract de inchiriere pe apartament.

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Nu exista APARTAMENT inregistrat la anaf. te-a vazut fraier. Trebuie sa te dea in judecata si sa DEMONSTREZE ca ai stricat masina intentionat. Si ca nu s-a stricat singura. O masina de spalat e 1000 ron, un proces e de la 3000 ron in sus, 3000 fiind onorariul avocatului

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti faca plangere penala pentru distrugere, desi risca si el sa fie cercetat penal pentru evaziune fiscala, daca nu s-a incheiat contract de inchiriere si nu a platit impozitul pentru venitul din chirie.
In orice caz este bine sa platesti reparatia masinii, asa este moral si legal. Vorba ceea: Ce tie nu-ti place, altuia nu face!

| radu1993 explică (pentru Ioandelasal):

Chestia e ca eu inainte sa vin alti care au stat inantea mea au avut restante la facturi eu le-am platit fara sa-mi scada din chirie e vorba de 285 de lei pe care i-am pierdut iar stricaciunea de la masina de spalat costa 150 de lei daca tot vorbim de moralitate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru radu1993):

Pai atunci de ce nu discuti asta cu el. Si nu-mi reprosa mie ca am vorbit de moralitate daca tu nu ai expus situatia reala de la inceput.

| Wr3nch a răspuns:

Daca stii ca e stricata din vina ta corect ar fi sa o platesti. Te poate da in judecata, mai ales daca ai dat copie de buletin la administrator pentru intretinere sau are martori. Nu se stie daca castiga dar depinde cat de mult vrea banii.

| Sofer a răspuns:

Daca sti ca ai stricat un lucru ce nu era al tau ar trebui sa platesti reparatia. E ceva de bun simt treaba asta.

| radu1993 explică (pentru Sofer):

Chestia e ca eu inainte sa vin alti care au stat inantea mea au avut restante la facturi eu le-am platit fara sa-mi scada din chirie e vorba de 285 de lei pe care i-am pierdut iar stricaciunea de la masina de spalat costa 150 de lei daca tot vorbim de bun simt.

| Dismally a răspuns:

Nu prea are ce sa-ti faca.

| Sonia822 a răspuns:

Nu. In cel mai rau caz ar putea sa te dea in judecata ca sa te determine sa si platesti, insa cheltuielile judiciare cred ca sunt peste valoarea masinii de spalat. Ca sa faca asta, trebuie sa fi avut cel putin un contract de inchiriere semnat, si sa figureze in clauze

| radu1993 explică (pentru Sonia822):

Nu am semnat niciun contract de inchiriere.

| christine99 a răspuns:

Daca i-ai platit chirie la negru si s-ar duce la politie s-ar da singur in gat deci nu prea are ce sa iti faca in privinta asta.

| radu1993 explică (pentru christine99):

Da I-am plătit chirie la negru in sensul ca eu nu am semnat niciun contract de închiriere...dar el spune că apartamentul e înregistrat la ANAF si are copie după buletin, cu treaba asta ma ameninta el si de asta mi-e
frica.

| Sonia822 a răspuns (pentru radu1993):

Nu exista APARTAMENT inregistrat la anaf. te-a vazut fraier. Trebuie sa te dea in judecata si sa DEMONSTREZE ca ai stricat masina intentionat. Si ca nu s-a stricat singura. O masina de spalat e 1000 ron, un proces e de la 3000 ron in sus, 3000 fiind onorariul avocatului

| TitoJacksana a răspuns:

Te da în judecată și-ți ia banii!