| NoPain a întrebat:

Am primit acum cateva zile prin posta la vechea adresa de pe buletin care o aveam inainte sa mi-l schimb(am facut 18 intre timp si am schimbat si domiciliu) o somatie + titlu executoriu pentru o amenda judiciara de 200 lei care am primit-o anul trecut si scrie ca daca nu achit in termen de 15 zile ma executa silit, Acum eu nu am nimic pe numele meu nici macar un abonament ce poate sa imi faca se poate face si inchisoare de la asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o platesti si nu au ce sa execute silit te pot condamna la prestarea de munca in folosul comunitatii, conform OG 2/2001, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.9.(1) Prestarea unei activitãţi în folosul comunitãţii poate fi stabilitã numai prin lege şi numai pe o durata ce nu poate depãşi 300 de ore.
(2) Sancţiunea prevãzutã la alin. (1) se stabileşte alternativ cu amenda.
(3) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rãmânerea definitivã a sancţiunii şi nu existã posibilitatea executãrii silite, organul din care face parte agentul constatator va sesiza instanţa de judecatã pe a cãrei razã teritorialã s-a sãvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea obligãrii contravenientului la prestarea unei activitãţi în folosul comunitãţii, ţinându-se seama de partea din amendã care a fost achitatã.
(4) La primul termen de judecatã, instanţa, cu citarea contravenientului, poate acorda acestuia, la cerere, un termen de 30 de zile, în vederea achitãrii integrale a amenzii.
(5) În cazul în care contravenientul nu achitã amenda în termenul prevãzut la alin. (4), instanţa procedeazã la înlocuirea amenzii cu sancţiunea obligãrii la prestarea unei activitãţi în folosul comunitãţii.
(6) Hotãrârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestãrii unei activitãţi în folosul comunitãţii este supusã numai apelului."
Nu se mai transforma amenda in inchisoare.
Eu te-as sfatui sa platesti amenda. Numai bine!

| iKronstadt a răspuns:

Dupa cum ti-a explicat si domn' Ioan, nu faci inchisoare. Dar o sa strangi rahat de caine, si o sa speli ce au vomitat toti betivii pe domeniul public. Succes!

| madness2021 a răspuns:

Salut,daca tu ai postat acea intrebare prin decembrie anul trecut cu titlul "cum poti evolua ca persoana cand nu ai fost crescut" sau aproximativ la fel, te rog sa imi dai un mesaj cu adresa ta de email sau sa imi dai tu add la andrei.matoschi am o propunere... vbim pe mess! happy