| benid a întrebat:

Am primit de la domnisoara diriginta o foaie pe care sa semnam ca alegem sa facem matematica si chimie ca materii optionale.
Nimic pana aici am semnat si am tacut.
La rubrica a treaia ne-a spus ca putem alege ce materie vrem noi ca optional cei mai multi au votat sport, altii biologie si unii informatica.
Dupa cateva zile aflam ca vom face religie ca materie optionala in loc de ce alegeri facusem noi.

Pot sa le fac ceva? Este perfect normal si aparat de lege ceea ce au facut?
Daca stii spuneti-mi legea nu lucruri de genul ia atitudine sau nu te lasa calcat in picioare.

Răspuns Câştigător
| Firdinica a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te duci poate si cu parintii la diriginte ca sa rezolvati problema. Daca nu vrea ergeti cu totii, iar daca nu vrea va duceti la director, dar daca nici asta nu vrea cititi-le legea in fapa.
PS:cred ca daca le faceti asta o sa rezolvati.(funda? te rog nu am mai primit)

6 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Da

| raluk27 a răspuns:

Teoretic nu este corect. Practic, singurii care ar avea ceva de spus ar fi parintii (bine, sa fie mai multi), insa chiar si asa nu se va rezolva mare lucru. Eu zic sa nu te superi foarte tare, ca religia e ok. Adica nu o sa va strezeze in plus si oricum o sa aveti toata clasa numai 10. Asta e o practica des intalnita in scoli si licee.
Eu am fost la profilul filologie si intr-o zi, intra directoarea val vartej in clasa si ne pune sa scoatem o foaie de hartie. Apoi, cumva obligat, ne-a dictat un fel de cerere, prin care noi, elevii solictiam conducerii liceului sa aprobe ca materie optionala fizica. Si in final am avut la filologie 3 ore de fizica pe saptamana( facuta ca lumea, deci nu la nivel de materie optionala). Maica-mea a facut un pic de scandal la diriginta si directoare, ca nu a fost corect si ca trebuia sa ne puna o limba straina, romana, istoria, sau alte materii de profil.
Luni dimneata, ghici cine a fost ascultata toata ora de fizica? happy

Răspuns utilizator avertizat
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Ce lege visezi, fiecare institut isi face propile " minilegi " cum ar fi sa nu se manace seminte in scoala asa este si ce ai zis tu, nu ai nimic ce sa faci, si app se refera la intesiv, nu la optiunal mate, matematica e 100% materie de baza, acolo se referea la intensiv matematica

| frikk a răspuns:

Singura solutie este sa lasati lucrurile asa cum sunt si religia este ok chiar daca oameni o ignora absolut
ps: nu sunt vreun sfant ceva in genu mersu la biserica in fiecare duminica(dar pur si simplu nu cred in "ne tragem din maimute" ma uit in oglinda si nu ma vad maimuta etc ceva/cineva tot a trebuit sa creeze pamantu oameni natura ceru stelele nori etc... nu cred ca se formau singure aceste lucruri care le vezi cu ochii larg deschisi)

| わたなべ久美子 a răspuns:

Eu as zice sa vorbesti cu colegii tai si sa mergeti la diriginte, directoare si sa le spuneti ce aveti de spus.Bafta!