| Casian76 a întrebat:

Am primit o amenda de la stb de 500 de lei fiindcă nu am validat cardul de călătorie.
Nu am de gând sa plătesc amenda (cel puțin nu acum) fiindcă am o stare financiara foarte precara.
O cunostinta de a mea are amenzi cu carul și nu se mai strofoaca.
Ce se poate întâmpla? Imi va lua din salariu când ma voi angaja la vara? Ma simt penibil și prost... Și trist puțin.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca acum nu-ti pasa, dar cand vei dori vreodata sa iei un credit bancar, au orice imprumut privat, vei avea supriza vietii, sa nu ti se aprobe, din cauza ucestei amenzi stupide, pe care o ignori acum.
In orice caz, dupa un timp, amenda va fi alocata in contul tau de la anaf, unde va sta acolo pana vei primii somatie sa o platesti, suma crescand in fiecare an, pana vei ajunge la tribunal si la executie judecatoreasca.
Cunostinta ta inca nu a ajuns in situatia asta, fiind extrem de norocos, dar va fi curand executat si va platii de n' ori mai mult, decat faceau acele amenzi, plus cheltuielile de judecata, care ti i se vor impune.

Sincer, ma asteptam ca un om ca tine, cu facultate, sa aiba propriul creier si judecata, nu sa ia de buna, ceea ce un prost ii recomanda.
Dar probabil nu vei crede, pana nu ti se intampla tie.

| Casian76 explică (pentru Violleta2022):

Am sa plătesc acum în primele 15 zile dacă am noroc sa intre bursa sau la vara când ma angajez. Nu am de unde.

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cunostinta ta se va strofoca atunci cand va plati de mai multe ori amenzile de care spui. Nu iti spune tot ce ar trebui. Vei afla si tu pe propria piele.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

"Cunostinta ta se va strofoca atunci cand va plati de mai multe ori amenzile de care spui."

La amenzi nu se aplica penalitati si/sau dobanzi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Ia citeste aici. Este preluat din legislatie.

„In prezent ai timp de 15 zile sa platesti jumatate din minimul amenzii si ar fi bine sa o faci.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării.""

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Sa citesc, ce? Vezi tu ceva acolo care sa-ti dea dreptate cum ca ar exista majorari de vreun fel?!

| Casian76 explică (pentru darrio2007):

Pot solicita munca în folosul comunității?

| darrio2007 a răspuns (pentru Casian76):

Solicitarea nu cred ca o faci tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Amende cu carul, amenzi se spune corect nu amende,

| Casian76 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Autocorector-ul telefonului

| ywar a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai l-au amendat pentru gramatica. Uite de aceea e bine sa ai sofer! Nu mai mergi cu STB-ul.

| Casian76 explică (pentru ywar):

Ești retardat? Am și spus ca de vina este autocorector-ul telefonului.

| Casian76 explică (pentru Casian76):

Autocorectorul***

| ywar a răspuns (pentru Casian76):

Respecta legea si pe urma mai vorbim. Pana una alta esti un mic hot! Cand te sui in mijlocul de transport trebuie sa validezi cardul. Eu nu vorbesc cu infractori.

| Casian76 explică (pentru ywar):

Mda. Cum zici tu!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Amenda este de 50 de lei nu de 500 lei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la politie si reclamă i pe ăia care ti au cerut atitia bani, macar stii cum îi cheamă? Trebuiau filmati cu telefonul si cu inregistrarea direct la politie.

| ywar a răspuns:

Astia de la STB nu se lasa pana nu vor fi macelariti intr-o zi. Asculta-ma ca va veni si ziua aceea. Pana vor veni politistii astia o sa horcaie cu cutitul in gat.

| StrongHeart a răspuns:

Eu stiu ca e 50 lei amenda.

| danutzu96 a răspuns:

500 de lei?! Cred ca ai vrut sa zici 50, ca atat e suprataxa in prima faza.

| Casian76 explică (pentru danutzu96):

500 de lei fiindcă nu am plătit pe loc. Mi-au scanat sau fotografiat legitimația de la facultate și se tot țineau de capul meu sa plătesc pe loc sau sa chem pe cineva sa plătesc ca așteaptă după mine, as plăti suma dacă as avea bani.

| Casian76 explică (pentru Casian76):

Și nici nu m au lăsat sa plătesc prin sms

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Casian76):

Inseamna ca cei care ti au dat amendă 500 lei nu sunt controlori, sunt escroci, controlori falși, aveau pe ei uniforma pe care scrie control sau controlor stb? Aceea albastră? Daca nu aveau uniformă si legitimatie de controlor atunci sunt tigani puși pe căpătuială hoți ordinari. Mergi cu părintii tai si fă contestatie cum o sa dai 500 lei adică 5 milioane vechi, ce varsta ai?

| Digikey a răspuns:

Amenda pentru nevalidare este de 150 de lei si se poate plati jumatate in 48 de ore.Ce scrie pe procesul verbal?

| Casian76 explică (pentru Digikey):

Nu am primit asa ceva. Doar mi-au scanat legitimația de student.

| Digikey a răspuns (pentru Casian76):

Stai linistit.Erau escroci.

| Casian76 explică (pentru Digikey):

Aveau Vestă albastra

| Digikey a răspuns:

Cand o sa primesti acasa procesul verbal trebuie contestat in instanta in 15 zile si va fi anulat.sunt prea multe nereguli.

| Irinelp a răspuns:

Pe card ai abonament sau bilete? Dacă ai abonament nu este necesar validarea și atunci amenda este abuzivă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinelp):

Ești amendat și dacă ai abonament dar nu-l validezi, dar e 150parcă

| Casian76 explică:

Menționez ca sunt din jud Călărași și am fost amendat în București la fel și cunostinta mea cu sute de amenzi neplătite și fara sa primească somație... Acum nu știu dacă ma minte sau nu cert este ca sunt la pământ familia

| Casian76 explică (pentru Casian76):

Fără ultimul cuvânt*

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Casian76):

Nu ar fi mai bine sa lasi scuzele de **** si sa iti asumi magaria? Eu pe astia ca voi nu v-as amenda, si nici la bulau nu v-as baga, ca nu are sens. In schimb v-as da direct la munca in folosul comunitatii cit cuprinde.

| Casian76 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi-o asumwinking.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Casian76):

Atunci ia si plateste amenda. Si mai important era sa o platesti din scurt ca era jumate' sau mai putin.